Prawie 4 tysiące nowych miejsc w przedszkolach

11.07.2017
O prawie 4 tysiące wzrośnie w najbliższym czasie liczba miejsc w małopolskich przedszkolach. To skutek realizacji zadań finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 - 2020.

doprzedszkola.jpg

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwały, które wieńczą konkursy na dofinansowanie zadań związanych z wychowaniem przedszkolnym. Zarząd przyznał wsparcie dla 98 projektów i w ten sposób rozdysponował 78,66 mln zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Na co i dla kogo dofinansowanie?

O dofinansowanie ze środków unijnych starały się zarówno jednostki samorządowe, jak i podmioty prywatne.

Wsparcie zostało im udzielone m.in. na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, adaptowanie pomieszczeń, inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie placówek - w pomoce edukacyjne czy zabawki. Część środków zostanie przeznaczona na bieżące finansowanie przedszkoli, organizację zajęć dodatkowych, ułatwienia dla dzieci z niepełną sprawnością oraz dokształcanie nauczycieli.

Poszczególne działania będą realizowane w dotychczas działających ośrodkach, ale również w zupełnie nowych obiektach.

Najlepiej widocznym efektem wsparcia będzie znaczący wzrost liczby nowych miejsc, o niemal 4 tysiące, w małopolskich przedszkolach. Zmian jakościowych i ilościowych możemy spodziewać w prawie wszystkich powiatach w naszym regionie.

Kraków i okolice

Naturalnie, najwięcej, bo ok. 800 nowych miejsc dla przedszkolaków pojawi się w Krakowie. W stolicy województwa zostanie zrealizowanych 11 zadań, większość w funkcjonujących już placówkach, na przykład przy ulicach Nowohuckiej, Grzegórzeckiej, Cechowej czy Bułgarskiej. Pojawią się jednak również nowe obiekty. Możemy się ich spodziewać przy ulicach Babińskiego, Kościuszkowców, Rydygiera oraz w dzielnicy Dębniki.

Wygospodarowania ponad 400 nowych miejsc możemy się spodziewać w powiecie krakowskim. Poszerzona zostanie oferta przedszkoli w Dojazdowie, Świątnikach Górnych, Sułoszowej, Przegini, Igołomii oraz na terenie gminy Skawina. Do życia zostaną powołane placówki w gminie Zielonki, w Czajowicach, Krzeszowicach i Skale.

Bardzo znaczącego rozwoju sieci przedszkolnej możemy oczekiwać również w przypadku powiatów wielickiego i bocheńskiego, w których przybędzie łącznie ponad 350 miejsc. Nowe obiekty zostaną oddane w gminach Biskupice i Trzciana oraz w Bochni. Natomiast o dodatkowe inwestycje pokuszą się istniejące już placówki w Zabierzowie Bocheńskim, Wieliczce, Brzegach, Gdowie, Łapanowie oraz w Rozdzielu i Łąkcie Górnej w gminie Żegocina.

Wsparcie otrzymały przedszkola w Myślenicach i w powiecie proszowickim - w Wierzbnie i Biórkowie Wielkim. Nowy ośrodek do dyspozycji przedszkolaków i ich rodziców pojawi się w Książnicach Wielkich.

Ziemia tarnowska

Ponad stu nowych miejsc przedszkolnych możemy się spodziewać w powiecie tarnowskim. To efekt rozbudowy i poszerzenia oferty  w obiektach znajdujących się w Wierzchosławicach, Ciężkowicach i Radlnej, a także powołania do życia placówki w Szerzynach.

Niewiele mniej miejsc przybędzie w powiatach brzeskim i dąbrowskim. W tym pierwszym lepsze warunki pobytu dla dzieci zostaną zagwarantowane w funkcjonujących już przedszkolach w Uszwi, Gnojniku i Brzesku. Podobne działania zostaną przeprowadzone w placówkach w Kupieninie i Dąbrowie Tarnowskiej. W tym mieście powstanie również zupełnie nowy ośrodek.

Sądecczyzna

Na ponad 300 nowych miejsc przedszkolnych mogą liczyć mieszkańcy powiatu nowosądeckiego. Najwięcej ich przybędzie dzięki powołaniu nowych placówek w gminie Chełmiec i w Nawojowej, ale również na skutek inwestycji w działających już ośrodkach w Korzennej, Mogilnie, Siedlcach, Łącku, Łabowej, Czaczowie, Rytrze i Kamionce Wielkiej.

Sporo nowych obiektów pojawi się w powiecie limanowskim, powstaną one zarówno w samej Limanowej, jak i w Ujanowicach oraz w Łukowicy. Ponadto poszerzona zostanie działalność przedszkoli w Szczyrzycu i Jodłowniku. Dzięki temu można liczyć na utworzenie 220 nowych miejsc.

O co najmniej 100 nowych miejsc wzbogaci się Nowy Sącz, nieco mniej powstanie ich w powiecie gorlickim, gdzie powołana zostanie do życia nowa placówka w Gorlicach, a ośrodek w Sękowej zostanie zaadaptowany do bardziej nowoczesnych standardów.

Na Podhalu

Na brak nowych miejsc w przedszkolach nie powinni też narzekać mieszkańcy powiatu nowotarskiego, ponieważ powstanie ich tu ponad 400. Nowe placówki pojawią się w Czarnym Dunajcu, Łopusznej, Szczawnicy, Nowym Targu, Ochotnicach Górnej i Dolnej oraz w Jabłonce.

Poszerzona zostanie baza lokalowa i podniesiony będzie standard opieki również w istniejących już ośrodkach – w Nowym Targu, Cichem, Krościenku nad Dunajcem, Szczawnicy i Ochotnicy Dolnej.

Pod samymi Tatrami, w najbliższej okolicy Zakopanego, można liczyć na powstanie ponad 200 nowych miejsc przedszkolnych. Stanie się to możliwe po uruchomieniu placówek w Zębie i Dzianiszu oraz po przeprowadzeniu niezbędnych działań dostosowawczych w Jurgowie, Czarnej Górze i Rzepiskach.

W zachodniej Małopolsce

W Chrzanowie, Olkuszu i Miechowie powstaną po dwie nowe placówki przedszkolne. To najlepiej dowodzi, jak głębokich zmian możemy spodziewać się w Małopolsce Zachodniej. Zrealizowanych tu zostanie 24 projektów, co przełoży się na wzrost miejsc dla przedszkolaków o ponad 600.

Nowe ośrodki wychowania przedszkolnego pojawią się także w Bukownie, Zatorze, Zawoi, Skawicy i Andrychowie. Na rozbudowę i poprawę standardów opieki możemy natomiast liczyć w przypadku istniejących już placówek w Chrzanowie, Kwaczale, Kamionce, Olkuszu, Chrząstowicach, Zatorze, Polance Wielkiej, Wadowicach, Brzeźnicy, Zebrzydowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Lista projektów wybranych do dofinansowania - ZIT

Lista projektów wybranych do dofinansowania - SPR