Zakończył się cykl spotkań edukacyjnych Strefa Funduszy Europejskich "Małopolska Myśli o Tobie"

Kategoria: Działania promocyjne
09.10.2017
Za nami tegoroczna edycja spotkań funduszowych z mieszkańcami małopolskich miejscowości. Strefa Funduszy Europejskich odwiedziła osiem miejscowości.

_MG_5262.jpg

Małopolanie poznali Fundusze Europejskie

Finałem w Nowym Targu, w drugą niedzielę października, zakończyła się tegoroczna edycja spotkań o tematyce unijnej z mieszkańcami Małopolski. Specjaliści z Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich odwiedzili osiem miejscowości we wszystkich subregionach Małopolski: Pleśną, Krzeszowice, Ciężkowice, Stary Sącz, Dąbrowę Tarnowską, Chrzanów, Proszowice i Nowy Targ. 

Strefa Funduszy Europejskich była projektem realizowanym przez Województwo Małopolskie w ramach kampanii promującej zainteresowanie środkami unijnymi w perspektywie 2014-2020 i aktualnymi naborami realizowanymi w ramach Programu Regionalnego, a także edukującej w jaki sposób poprawnie przygotować dokumenty konkursowe i wnioski.

W czasie spotkań promowane były też dobre praktyki związane z wykorzystaniem środków unijnych, konkurencyjność oraz innowacyjność Małopolski, które przejawiają się w różnorodności projektów, zrealizowanych dzięki wsparciu środków unijnych w latach 2007-2013 oraz 2014-2020.

Szerokie horyzonty dzięki spotkaniom edukacyjnym

Osiem miejscowości, osiem 3-dniowych weekendów, ponad 400 konsultacji, warsztatów i spotkań, 34 wystawców – beneficjentów funduszy unijnych i setki zainteresowanych osób – to krótka statystyka ze spotkań z ekspertami Funduszy Europejskich. Każda Strefa obejmowała trzy dni, od piątku do niedzieli, które wypełnione były szkoleniami, warsztatami i lekcjami poruszającymi zagadnienia Unii Europejskiej, Programu Regionalnego 2014-2020, a także dostępnych dotacji.  

_2.jpg

Pomysł na organizację spotkań o tematyce unijnej z mieszkańcami Małopolski w ich własnych miejscowościach, zrodził się z chęci bezpośredniego dotarcia do osób, które na co dzień nie mają możliwości kontaktu ze specjalistami z Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Spotkania w Strefach dedykowane były przede wszystkim mieszkańcom Małopolski, osobom, które szukają informacji o możliwościach realizacji projektów i na temat dostępności środków wsparcia. Wiele z tych osób to przedstawiciele instytucji i przedsiębiorcy, którym nie jest obca tematyka środków unijnych. Sporą część stanowiły też osoby, które z tą tematyką zetknęły się po raz pierwszy.

Zdecydowaną większość osób uczestniczących w Strefach stanowiły osoby powyżej 30 roku życia, ponad połowę stanowili mężczyźni. Pytania zadawane specjalistom dotyczyły najczęściej możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej, w tym innowacyjnej i badawczo rozwojowej, projektów proekologicznych (Odnawialne Źródła Energii, wymiana pieców, termodernizacja) oraz podnoszenia kwalifikacji (dofinansowanie na kursy, szkolenia, studia podyplomowe).

_3.jpg

Czas na edukację, czas na rozrywkę

Strefa Funduszy Europejskich w przeważającej mierze była poświęcona spotkaniom edukacyjnym i konsultacjom, ale nie zabrakło też elementów rozrywkowych i luźniejszych.

Równolegle o funduszach unijnych uczyli się dorośli biorący udział w lekcjach funduszowych lub konsultacjach ze specjalistami, jak i dzieci, które bawiły się w quizach i konkursach, sprawdzających wiedzę na tematy unijne, ale też działających na twórczą inwencję i wyobraźnię. Były to m.in. konkursy „Poszukiwacze Funduszowych Skarbów”, „Małopolska Twórcza”, „Balonowy Test Głowy” i „Koło Fortuny”. Za udział w konkursach, każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę nagrodę lub upominek związany z tematyką funduszową. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska wystawców, którzy w każdą niedzielę opowiadali o swojej przygodzie z funduszami. Wystawcami byli beneficjenci działający w poszczególnych subregionach Małopolski, jako przedsiębiorcy, instytucje i jednostki samorządu. Wszystkich łączył wspólny mianownik – prezentacja tego, co udało im się osiągnąć, dzięki otrzymanej dotacji ze środków unijnych. Wystawcy oferowali możliwość zakupu swoich produktów, a także skorzystania z usług, organizowali praktyczne warsztaty.

_MG_5417.jpg

Strefa Funduszy Europejskich miała też swoją scenę muzyczną, na której gościły lokalne zespoły rockowe i jazzowe, a także soliści. Dla najmłodszych przygotowano strefę zabaw. Podczas gdy rodzice pytali o fundusze, najmłodsi mieli okazję pomalować się w postacie bajkowe, stworzyć wielkie bańki mydlane albo biżuterię. Bardziej aktywne dzieci mogły wyskakać się na zamku dmuchanym, przebrać w śmieszne kostiumy lub wykonać sobie kolorowe zdjęcia w fotobudce.

Fundusze Europejskie bliżej Ciebie

Spotkaniom i konsultacjom towarzyszyły wystawy zdjęć, prezentujące obiekty i miejsca tworzące otoczenie ośmiu odwiedzanych miejscowości. Można było zobaczyć ponad 100 projektów, z których na co dzień korzystają mieszkańcy małopolskich miejscowości. W przeważającej mierze są to obiekty i miejsca, które, dzięki wsparciu ze środków unijnych, zostały zmodernizowane, odnowione lub powstały zupełnie od nowa. Są to też projekty transportowe, projekty prozdrowotne i bezpieczeństwa, projekty edukacyjne, rewitalizacje oraz projekty prezentujące bioróżnorodność obszarów przyrodniczych. Interaktywna wystawa „Fundusze Europejskie bliżej Ciebie” powędruje jeszcze do Tarnowa (21-29 października 2017 r.)

_MG_5240.jpg

Informacje na bieżąco

Zakończenie cyklu Stref nie oznacza zakończenia możliwości spotkań ze specjalistami Funduszy Europejskich. Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich dostępne są w pięciu miastach regionu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ i Chrzanów) i czynne przez pięć w tygodniu. Specjaliści oferują bezpłatne porady i konsultacji w formie telefonicznej, meilowej lub bezpośredniej – każdy może przyjść i porozmawiać o interesującej go problematyce. Najświeższe informacje i serwis Programu Regionalnego dostępne są również na stronie internetowej: www.rpo.malopolska.pl

Warto korzystać z pomocy, jaką oferują unijne fundusze. Z efektów dobrze zainwestowanych dotacji skorzysta praktycznie każdy mieszkaniec – Regionalny Program Operacyjny w Małopolsce został tak pomyślany, że wsparcie finansowe otrzymają wszystkie najważniejsze dziedziny naszego życia. Jeszcze do końca tego roku w Małopolsce ogłoszone zostaną m.in. konkursy na edukację ekologiczną, infrastrukturę turystyczną, drogi subregionalne czy programy zdrowotne i przedsiębiorczość.


Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w pomoc przy organizacji Stref. Przede wszystkim samorządom za udostępnienie terenu pod miasteczko funduszowe oraz beneficjentom, którzy przygotowali ciekawe stoiska i atrakcje dla uczestników oraz udzielali informacji na temat swoich doświadczeń związanych z otrzymaniem dotacji na realizowany projekt.