Pomysł na weekend? Małopolska!

22.05.2020

Wiosenna pogoda zachęca do miejskich spacerów i turystycznych odwiedzin w najpiękniejszych zakątkach Małopolski. Podpowiadamy, gdzie można się wybrać w najbliższy weekend.   

Rynek w Lipnicy Murowanej

Urokliwe miasteczka, kojące zielenią lasy, fantazyjne skały i skarby zgromadzone w muzeach. W naszym regionie nie brak atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego turystę. Szczególnie zapraszamy w miejsca, które wypiękniały dzięki Funduszom Europejskim.   

Na lipnickim rynku

Lipnica Murowana słynie głównie z corocznego konkursu na najwyższą palmę wielkanocną. Tę malowniczą miejscowość warto jednak odwiedzić również w innych terminach. Turystów zachwyci z pewnością tutejszy rynek, warto też zobaczyć zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Świątynia została wzniesiona za czasów Kazimierza Wielkiego i zachwyca wiernych m. in bogactwem swych polichromii. Swoją dzisiejszą świetność zawdzięcza rewitalizacji, jaką przeprowadzono dzięki dofinansowaniu funduszy unijnych.

W leśnej głuszy

Miłośnikom kontaktu z przyrodą polecamy wizytę w rezerwacie Na Czerwonem w Nadleśnictwie Nowy Targ. To jedyne w polskiej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej miejsce, w którym las skrywa w sobie unikatowe torfowiska. Dzięki Funduszom Europejskim poprowadzono nad nimi ścieżkę turystyczną z platformami i pomostami, z których obserwować można niezwykłości tutejszej przyrody.

Widok lasu

Jura mniej znana

Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko słynne zamki. Zbaczając z utartych szlaków warto odwiedzić także Jurajski Ra j w gminie Zabierzów. Dzięki Funduszom Europejskim w okolicznych dolinkach i w rejonie Garbu Tenczyńskiego zbudowano sieć tras rowerowych i ścieżek spacerowych, z których korzystać nie tylko rodziny z dziećmi, lecz także miłośnicy sportów ekstremalnych.

Sukiennice w Krakowie

Na rynku i w Nowej Hucie

Na mieszkańców stolicy Małopolski czeka już Muzeum Narodowe. Ponownie zobaczyć można obrazy w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W gmachu głównym muzeum otwarto natomiast dla zwiedzających wystawę  Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce. Można na niej podziwiać szklane arcydzieła z kolekcji polskich muzeów, zbiorów prywatnych, kościołów i klasztorów.

Czynne jest także Muzeum Nowej Huty , w którym odwiedzić możemy wystawę Mój drugi Dom? Huta im. Lenina. Ekspozycja przedstawia, jak dawny kombinat metalurgiczny przetrwał we wspomnieniach jego byłych pracowników. Na placu przed budynkiem muzeum zorganizowano z kolei plenerową wystawę Kombinat formy-przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950-1960. Składają się na nią m.in. fotografie dokumentujące, jak budowano nowohucki kombinat.

Starówka w Nowym Sączu

Na sądeckiej starówce

Odwiedzając Nowy Sącz warto udać się na spacer na tamtejszą starówkę. Szczególnie okazale prezentują się ulice Jagiellońska, Wałowa i Szwedzka, które odnowiono dzięki Funduszom Europejskim. Oko cieszą urokliwe kamienice, stylowe latarnie, ławki i inne uliczne dekoracje, dzięki którym historyczne centrum Nowego Sącza to wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek