Wszyscy będziemy seniorami Tele – Anioł w Małopolsce

26.10.2020
Wyobraź sobie przez chwilę, że z Twojego otoczenia znikają wszyscy, których kochasz i lubisz. Zostajesz bez rodziny i przyjaciół, tak samotna, że nie masz, z kim porozmawiać, ani do kogo zadzwonić, a jedyny kontakt z ludźmi to wizyta w sklepie, czy w kościele.

Samotność to jeden z największych problemów seniorów. O ile osoby do 79. roku życia jakoś sobie radzą, to po 80. większość przestaje z nią walczyć i wtedy pojawia się poczucie braku bezpieczeństwa i bycia niepotrzebnym. Na szczęście w Małopolsce jest unijny Tele – Anioł, dzięki któremu nasi seniorzy mogą mieć poczucie samodzielności, niezależności i co najważniejsze bezpieczeństwa.

Na zielonym tle umieszczono 6 zdjęć osób starszych oraz napis Fundusze Europejskie w trosce o seniorów.

Historie z billboardów

W październiku pod hasłem „Fundusze Europejskie w trosce o seniorów. Tele-Anioł w Małopolsce” na billboardach, w prasie, radiu i Internecie prezentujemy sylwetki podopiecznych unijnego projektu „Małopolski Tele-Anioł”. Bohaterkami kampanii są Panie: Krystyna, Zofia, Anna i Henryka z Miechowa. One przekonały się już, że opaska, która noszą na ręku naprawdę ratuje życie.

Opaska to bezpieczeństwo

Kiedy pytamy Panią Henrykę, co dla niej znaczy opaska Tele-Anioła? Bez chwili wahania odpowiada: „Ta opaska jest dla mnie jak osobisty Opiekun, czuje się tak, jakbym miała przy sobie towarzysza.” I po chwili dodaje: „Jestem spokojna i zadowolona, że takie coś istnieje.” Pani Henryka jak wszystkie nasze bohaterki trafiła pod skrzydła Tele – Anioła, bo potrzebowała pomocy i opieki. Teraz, kiedy ma na ręku „opaskę życia” wie, że gdyby coś jej się stało pomoc nadejdzie błyskawicznie. „Mogę sobie przy niej na więcej pozwolić, już nie muszę być przykuta do łóżka. To poczucie, że w każdej chwili mogę wcisnąć przycisk SOS daje mi więcej sił.”- podkreśla z uśmiechem Pani Henryka.

Jest dla mnie jak Anioł

„Kiedyś podczas spaceru z sąsiadką podeszła do nas Pani z tutejszej Opieki Społecznej, musiałyśmy być w bardzo złej formie i to prawdopodobnie przyciągnęło jej uwagę (śmiech!) i to ona powiedziała nam o opasce i Tele – Aniele – opowiada z kolei Pani Zofia, i już na wstępie podkreśla, co zmieniłaby w swojej opasce. „Działa dobrze, ale powinna mieć zapięcie takie jak w zegarku. – mówi.
Jednak najważniejsze dla niej jest to, że czuje się z nią bardzo pewnie i bezpiecznie. „To bardzo ważne dla osób starszych, a tym bardziej samotnych. Uważam, że nie dałabym sobie bez niej rady” – dodaje.

Wspieramy się wzajemnie

Wszystkie Panie podkreślają jak ważny jest dla nich udział w projekcie Tele – Anioł w kontekście pandemii. Nie muszą wychodzić do przychodni, bo opaska potrafi zastąpić ośrodek zdrowia, mają stały kontakt z centralą gdzie dyżurują ratownicy i lekarze, nie idą do sklepu czy apteki, bo w zakupach pomaga im opiekunka. Czy z powodu pandemii potrzebują rozmów z psychologiem, który także jest do ich dyspozycji? Nie, bo jak zgodnie twierdzą: jak na razie mają swoje sąsiadki i koleżanki, a rozmowa z drugim człowiekiem to najlepsza psychoterapia.

To działa

Pani Anna już wie jak działa czerwony przycisk SOS. Nie wychodzi często z domu, dlatego kiedy zaczęła się źle czuć i stwierdziła, ze ma wysoki puls postanowiła szukać pomocy przez „opaskę życia”. Zaniepokojona, skontaktowała się z Centralą Tele - Anioła w Suchej Beskidzkiej, gdzie natychmiast udzielono jej pomocy. „Jestem zachwycona opieką. Mamy stały kontakt z centralą. Na bieżąco, bez wychodzenia z domu możemy uzyskać poradę.” – mówi Pani Ania. „Często dzwonią z centrali, jeśli jest coś nie tak. Wytłumaczą wszystko i pomogą” - dodaje

Polecam serdecznie

Zapytane czy zachęciłyby innych do wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu, z przekonaniem odpowiadają: TAK.
„Nie wyobrażam sobie bez niej dalszego życia, jestem szczęśliwa, że mogę mieć coś takiego. Moim zdaniem jest to niezbędnik każdej starszej, schorowanej, a przede wszystkim samotnej osoby” – rekomenduje Pani Zofia. „Życie z opaską, zwłaszcza dla osoby chorej jest o wiele łatwiejsze.” – dodaje Pani Krystyna. Pani Anna, która jest osobą samotną ceni sobie także stałą obecność opiekunki, która w wyznaczonych godzinach pomoże zrobić zakupy czy posprzątać.

Tele –Anioł w Małopolsce

Za każdym uczestnikiem projektu stoi inna historia. Łączy ich to, że potrzebowali pomocy i otrzymali ją w ramach projektu finansowanego z Funduszy Europejskich.

Wszystkie osoby zakwalifikowane do Tele-Anioła otrzymują bezpłatnie opaskę bezpieczeństwa tzw. „opaskę życia” przy pomocy, której, w łatwy i szybki sposób mogą wezwać pomoc.

Opaska jest bardzo prosta w obsłudze – wyglądem przypomina elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon. Naciskając guzik z napisem „SOS” podopieczny łączy się z Centrum Teleopieki, gdzie pracują ratownicy medyczni, którzy udzielą odpowiedniej pomocy – łącznie z wezwaniem pogotowia. Oprócz możliwości bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym opaski monitorują również: tętno, upadki i lokalizację.

Małopolski Tele-Anioł to także pomoc w domu dla najbardziej potrzebujących – osób samotnych i tych, którym rodzina nie może zapewnić opieki. Usługi opiekuńcze są świadczone w domu podopiecznego – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. To duże wsparcie w codziennych obowiązkach: zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy wspólne spędzenie czasu, rozmowa oraz spacer.

Więcej na temat projektu Tele – Anioł na stronie:
www.malopolska.pl/teleaniol
lub w pod nr tel.
Biuro projektu Lidera: tel. 12 61-60-611
Biura projektu Partnerów:
Caritas Diecezji Kieleckiej - Zespół Placówek Caritas w Proszowicach: tel. 883 316 158, 888 896 890
Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego: tel. 518 040 457