160 mld euro dla Polski – sukces na unijnym szczycie w Brukseli

21.07.2020
125 miliardów euro w bezpośrednich dotacjach oraz blisko 35 mld euro na unijne pożyczki – tyle otrzyma Polska w ramach nowego unijnego budżetu na lata 2021-27.

Przywódcy 27 krajów po czterech dniach negocjacji na szczycie w Brukseli osiągnęli porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej.

pieniądze

160 miliardów euro – ta ogromna kwota, która trafi wkrótce do Polski, a część z tych środków otrzyma także Małopolska. Cieszy fakt, że Polska jest jednym z największych beneficjantów. To ogromne wsparcie, a także sukces. Z pewnością dobrze te środki zagospodarujemy i wykorzystamy

– mówi marszałek Witold Kozłowski.

Uzgodniony został zarówno budżet Unii na najbliższe siedem lat, jak i fundusz odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem. Tuż po zakończeniu szczytu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wynegocjowany przez nasz kraj kontrakt jest bardzo korzystny i stwarza sprzyjające warunki dalszego rozwoju.

- Ponad 124 miliardy euro w bezpośrednich dotacjach. To kwota, której nigdy poprzednio nie było, razem z pożyczkami to blisko 160 miliardów euro. W cenach bieżących to znacznie powyżej 700 miliardów złotych. Będzie to zastrzyk rozwojowy na cele infrastrukturalne, ale także zwiększone kwoty dotacji na rolnictwo i transformację energetyczną – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Cieszę się, ze wynegocjowaliśmy w Brukseli to, na czym nam zależało

– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka komentując wynik negocjacji polskiego rządu na unijnym szczycie. Po czym dodaje:

Teraz naszym zadaniem jest doprowadzić do tego, aby jak najwięcej z tego budżetu trafiło do Małopolski. To nasz priorytet na najbliższe miesiące.

Podsumowując, przywódcy UE uzgodnili fundusz odbudowy o wartości 750 mld euro (w tym 390 mld w dotacjach oraz 360 mld euro w tanich pożyczkach) na najbliższe trzy-cztery lata oraz 1074 mld euro siedmioletniego budżetu na okres 2021-27 (w cenach z 2018 r.). Naszemu krajowi w tym całym pakiecie finansowym przypada łącznie 125 mld euro w dotacjach oraz 34 mld euro w tanich pożyczkach z funduszu odbudowy.

Osiągnięty kompromis musi być zatwierdzony przez Parlament Europejski. Także parlamenty co najmniej 23 krajów Unii muszą w błyskawicznym tempie zatwierdzić zmiany w zobowiązaniach finansowych swych krajów wobec Brukseli, by Komisja Europejska mogła szybko zacząć realizować ustalenia.

Pracowanie: Biuro Prasowe UMWM