Czerwcowy weekend z Funduszami Europejskimi w tle

15.06.2022
Długie weekendy to czas, który wyjątkowo uwielbiamy. Kolejny już 16-19 czerwca. Dla osób, które nie mają jeszcze planów na rozgrzewkę przed wakacjami, bogatą ofertę przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Mamy szeroki wachlarz możliwości, od pikników i koncertów, przez nocne warsztaty taneczne, aż po wystawy i zajęcia muzealne. Stworzenie tak szerokiego wyboru atrakcji umożliwiły m.in. Fundusze Europejskie, dzięki którym nasze placówki kulturalne podnoszą standard obcowania z muzami. 

Tańczące pracy na Rynku Podgórskim w Krakowie.

Z tańcem przez świat

To motto 4. edycji Krakowskiej Nocy Tańców. Tegoroczna odbędzie się w sobotę 18 czerwca. W jej programie znajdują się spektakle, pokazy taneczne, autorskie prezentacje, warsztaty tańca oraz eksperymenty taneczne. 

Wydarzenia odbędą się w dwóch lokalizacjach. Na Rynku Podgórskim będzie można podziwiać tańce z różnych stron świata (ukraińskie, węgierskie, bałkańskie, irlandzkie oraz szkockie) i wziąć udział w plenerowej, wielokulturowej potańcówce. 

Natomiast przed Dworkiem Białoprądnickim odbędą się spektakle i pokazy taneczne m.in. flamenco, tańca indyjskiego, afrykańskiego, bałkańskiego a nawet historycznego - barokowego. Nie zabraknie także występów bębniarzy. 

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych i zabawach dla rodzin z dziećmi. Finałem wydarzenia będzie „Bałkańska potupajka”, którą poprowadzi pochodzący z Macedonii DJ Balkan Valkan. 

Przypomnijmy, że dzięki środkom unijnym budynek główny, oficyna zachodnia i wschodnia Dworku oraz budynku Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13 zostały poddane kompleksowej modernizacji energetycznej.  Więcej informacji Krakowskiej Nocy Tańca

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Biesiada w sercu Beskidu Sądeckiego

Chcecie zasmakować prowincji galicyjskiej przełomu XIX i XX wieku? W takim razie powinniście odwiedzić historyczne Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. 19 czerwca od godz. 15:00 będzie ono tętnić życiem. To wszystko za sprawą XIX Biesiady Karpackiej - święta karpackich kultur. 

Na scenie wystąpią zespoły Piątkowioki (folklor lachowski), Młode Podhale (kultura Podhala), Gwoździec (kultura Pogórza) oraz WoWaKin Trio, które specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. 

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano warsztaty, podczas których własnoręcznie wykonają ziołowe i kolorowe maści oraz lalki „Słowianki”. O dodatkowe atrakcje dla dzieci zadba Cyrk Anime. 

Podczas Biesiady nie zabraknie także kiermaszu rzemiosła i rękodzieła. Będzie to okazja, aby zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki.  

Wstęp do urokliwego miasteczka, które powstało dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, będzie bezpłatny. Więcej informacji o XIX Biesiadzie Karpackiej

Budynek Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza w Lesie Wolskim

Kultura na łonie natury

Jeżeli wolicie posłuchać śpiewu ptaków, poczuć zapach mchu i nacieszyć oczy widokiem okazałych drzew, to w sobotę 18 czerwca odwiedźcie Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza w Lesie Wolskim.

To tu podczas XXIV edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem „Naturalnie” przekonacie się, w jaki sposób kultura przenika się z naturą. 

Czekają na Was m.in. projekcja filmu „Slow Las” (godz. 11:00, 12:00, 13:00) przedstawiającego relacje między tym, co w lesie miejskie, a co dzikie oraz jak te dwa światy współistnieją i uzupełniają się.

W programie wydarzenia jest także spacer po Lesie Wolskim z architektem i historykiem sztuki. Na najmłodszych uczestników czekają warsztaty przyrodnicze. Listę atrakcji dopełnia oprowadzanie po dawnym Pawilonie Okocimskim. Warto zaznaczyć, że obiekt zyskał nowe życie dzięki unijnej dotacji.

Udział we wszystkich atrakcjach będzie bezpłatny.

Więcej informacji o wydarzeniach w Lesie Wolskim w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Plakat promocyjny wystawy Stał dwór szlachecki, która trwa od 17 czerwca 2022 roku do 12 lutego 2023 roku

Historia najbliższa

Miłośników dziejów krakowskich dzielnic zapraszamy do Muzeum Podgórza. Od 17 czerwca dostępna będzie dla zwiedzających wystawa „Stał dwór szlachecki”. 

Najnowsza ekspozycja Muzeum jest próbą przybliżenia krakowianom historii czterech majątków: Prokocimia, Woli Duchackiej, Bieżanowa i Piasków Wielkich. 

Wspomniane dwory istnieją fizycznie i pełnią obecnie bardzo różne funkcje, od zakonu przez placówkę kultury po przedszkole. Niektóre niszczeją. 

Więcej szczegółów poznacie odwiedzając dawny Zajazd Pod św. Benedyktem, który dzięki wsparciu środków unijnych został zrewitalizowany i jest obecnie siedzibą… Muzeum Podgórza.  

Ta i pozostałe wystawy są dostępne dla zwiedzających od środy do niedzieli w godz. 10:00-17:00. Ostatnie wejście o godz. 16:30. 

Więcej informacji o otwarciu wystawy „Stał dwór szlachecki”

Wnętrze Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Poczuj się jak Indiana Jones…

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza już po raz czwarty do udziału w Europejskich Dniach Archeologii. Podczas tegorocznej edycji, w dniach 17-19 czerwca 2022, przygotowano atrakcje zarówno dla młodych, jak i dorosłych pasjonatów archeologii.

Z tej okazji możliwe będzie poznanie muzeum od kuchni, m.in. tajemnic archiwum, metod konserwacji zabytków. Ponadto zwiedzanie wystaw z przewodnikiem, prezentacje dotyczące dawnych i obecnych badań archeologicznych prowadzonych przez pracowników krakowskiego muzeum. Na najmłodszych uczestników czekają interesujące warsztaty. 

Jesteście ciekawi historii bogów Starożytnego Egiptu, a może bardziej interesują Was pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski? Więcej informacji o Europejskich Dniach Archeologii

Rabsztyn.jpg

… albo Robin Hood

Nieopodal Olkusza wznoszą się piękne, zrekonstruowane ruiny XIII-wiecznego Zamku Rabsztyn. Jakie skrywają tajemnice? Najlepiej przekonać się o tym osobiście w najbliższą sobotę lub niedzielę podczas zwiedzania z przewodnikiem (g. 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00). W tych dniach odbędą się także treningi rycerskie oraz zajęcia warsztatowe z łucznictwa, rzutu toporem i włócznią. 

W soboty i niedziele w cenie biletu do zamku zapewniony jest także wstęp do Chaty Antoniego Kocjana, wybitnego konstruktora szybowcowego i szefa wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. Więcej informacji o Zamku w Rabsztynie

Wnętrze Muzeum Fotografii w Krakowie

Zatrzymać chwilę w czasie

Interesującą ofertą dla amatorów robienia zdjęć przygotowało Muzeum Fotografii w Krakowie, kolejny z beneficjentów Funduszy Europejskich w Małopolsce. 

W niedzielę 19 czerwca MuFo zaprasza na oprowadzanie po wystawie głównej w placówce przy ul. Rakowickiej 22A oraz na Dzień otwarty do oddziału przy ul. Józefitów 16.

W siedzibie głównej przewodnik zdradzi mnóstwo ciekawostek odnośnie tego, „Co robi zdjęcie?”  Opowie także o wielu z ponad 1000 obiektów muzealnych, w tym licznych aparatach fotograficznych.

W programie Dnia otwartego znajdują się zaś wydarzenia dla dzieci i dorosłych. To oprowadzania i warsztaty specjalistyczne. Na własne oczy można będzie przekonać się m.in., co kryje się za drzwiami zwykle zamkniętymi dla zwiedzających i jak dba się o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Więcej informacji o Muzeum Fotografii w Krakowie

Wnętrze reżyserki ze sprzętem do obsługi koncertów

Szaleństwo w Klubie Studio

Obcowanie z muzealnymi eksponatami, zamkowymi murami to nie Wasza bajka? Proponujemy udział w czymś niesamowitym i nieprzewidywalnym - w koncercie kipiącym cygańskim szaleństwem. 

W piątek na scenie Akademickiego Klubu Studio wystąpi Gogol Bordello. To nowojorski zespół założony przez ukraińskiego emigranta Eugene’a Hütza. Jego rock’n’rollowa muzyka czerpie garściami z ludowej tradycji Bałkanów i Ukrainy. 

Jeżeli macie ochotę na muzyczną przejażdżkę z tym zwariowanym cygańskim taborem, to zapiszcie w kalendarzu datę 17 czerwca 2022, godz. 19:00! 

Wizyta w placówce przy ul. Budryka 4 będzie także okazją do tego, aby przekonać się na własnej skórze, jak sprawuje się nowoczesny sprzęt elektro-akustyczny, który Klub Studio nabył dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Więcej informacji o wydarzeniach w Klubie Studio

Aktor podczas przedstawienia w Teatrze Ludowym

Zabawna kolacja w teatrze

Jeżeli Wasz apetyt na kulturę nie został jeszcze zaspokojony, warto rozważyć propozycję Teatru Ludowego. Na sobotni wieczór najlepsza będzie bowiem kolacja… w teatrze! 

Wspomniana uczta to spektakl „Kolacja dla głupca” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Jedną z najlepszych komedii na świecie wystawi 18 czerwca Teatr Ludowy w Krakowie. 

Tekst, pełen dowcipnych i błyskotliwych dialogów, niepozbawionych ironii. Misternie zbudowana intryga oraz podtekst natury moralnej, to gwarancja świetnej zabawa na wysokim poziomie.

Nowohucki teatr to kolejny przykład tego, jak prężnie korzystać z unijnego wsparcia. Fundusze Europejskie pomagają mu w przebudowie Sceny Stolarnia, Sceny Kameralnej i Sceny Nurt. W ramach tego projektu powstanie także zielone miejsce wypoczynku na terenach wokół teatru. To także uatrakcyjni kulturalne menu Ludowego. Są to inwestycje dla różnych pokoleń i na pokolenia. Więcej informacji o spektaklach w Teatrze Ludowym

Wykorzystane zdjęcia: Monika Borkowska - Centrum Kultury Podgórza (Noc tańca), Michał Skowronek (Miasteczko Galicyjskie), Michał Górecki (Pawilon na Polanie Lea, Zamek Rabsztyn, Muzeum Fotografii), Muzeum Podgórza, Muzeum Archeologiczne Krakowa, Klub Studio oraz Klaudyna Schubert (Teatr Ludowy).