Czyste powietrze w Małopolsce dzięki Funduszom Europejskim? – zapraszamy na debatę

Kategoria: Szkolenia i konferencje
05.07.2016
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Grupa Polskapress Wydawca Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego zapraszają do udziału w pierwszej z cyklu debat poświęconych dotacjom na wymianę kotłów w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020.Debata odbędzie się już w najbliższą środę, 6 lipca 2016, w Oświęcimskim Centrum Kultury o godz.13.00.

W dyskusji udział wezmą: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Bojarski – z-ca prezydenta Oświęcimia, Albert Bartosz – wójt gminy Oświęcim, Bogdan Cuber – wójt Przeciszowa, Robert Wawręty – prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi, ks. prałat Kazimierz Kulpa, proboszcz parafii pw. św. Urbana w Brzeszczach, Krzysztof Piekiełko – prezes PEC Oświęcim oraz lokalni producenci nowoczesnych kotłów na paliwa stałe i biomasę w Oświęcimiu i specjaliści od techniki grzewczej (paliwa gazowe, OZE, pompy ciepła). Moderatorem spotkania będzie Zbigniew Bartuś, Dziennik Polski, Polskapress Grupa.

Jak wynika z podsumowania realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego tylko w ubiegłym roku zrealizowano ponad 10 tys. inwestycji z zakresu ograniczania niskiej emisji oraz poprawy jakości powietrza w Małopolsce.  Zlikwidowano blisko 4,5 tys. starych kotłów, przeprowadzono termomodernizację blisko 700 budynków, w ponad 5 tys. obiektów wykorzystano odnawialne źródła.

W czołówce gmin, które poniosły największe nakłady finansowe na inwestycje ograniczające niską emisją oprócz Krakowa (68,8 mln zł) znalazły się także Tarnów (17,6 mln zł), Chrzanów (11 mln zł), Kamienica (8 mln zł ) oraz Wieliczka (7,9 mln zł).

Niestety spośród 90 gmin objętych programem likwidacji starych pieców jedynie 37 faktycznie pozbyło się węglowych kotłów, a 24 gminy nie zrealizowały żadnych inwestycji poprawiających jakość powietrza na ich terenie.

Co może pomóc w poprawie sytuacji w Małopolsce? Unijna dotacja, którą mieszkańcy naszego regionu będą mogli pozyskać na wymianę kotłów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Samorządy już teraz mogą aplikować o dotację na te działania - więcej o naborach: Obniżenie poziomu niskiej emisji - nabory kart projektów subregionalnych.

Zapraszamy do dyskusji, podczas której wyjaśnione zostaną zasady aplikowania o Fundusze Europejskie na ten cel. Na Państwa pytania odpowiedzą uczestnicy pierwszej subregionalnej debaty poświęconej dotacjom na wymianę kotłów w ramach RPO WM.

Zapraszamy! Wstęp wolny!