Dotacje na wymianę pieców. Krok po kroku jak to zrobić [POBIERZ BROSZURĘ]

Kategoria: Prawo i dokumenty
23.01.2017
Pobierz bezpłatną broszurę i dowiedz się jak otrzymać nawet 8 tys. zł na zmianę sposobu ogrzewania oraz do 6 tys. na wymianę instalacji.

Wymien_piec_broszura-1-okladka_640.jpg

Smog to śmiertelny problem, który dotyka każdego mieszkańca Małopolski, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Badania pokazują, że rozwiązania w zakresie likwidacji niskiej emisji polegające na konieczności wymiany źródeł ogrzewania, zakazu sprzedaży węgla niskiej jakości, czy zaostrzenia kar za spalanie odpadów mają wśród mieszkańców Małopolski poparcie w granicach 90%.

Dotacje na wymianę pieców

O dotację z RPO WM na lata 2014-2020 mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe, nowoczesnym piecem węglowym, źródłem ciepła wykorzystującym odnawialne źródła energii lub podłączyć się do sieci ciepłowniczej. Jest tylko jeden warunek - środki dla mieszkańców dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem ich samorządów gminnych .

Jak zastąpić palenisko węglowe ekologicznym źródłem ciepła i otrzymać dotację?

O wszystkie informacje dotyczące warunków otrzymania dotacji pytaj w swojej  gminie. Przy okazji zgłoś, że chcesz wymienić kocioł. Jeżeli gmina stara się o dotacje na wymianę pieców, już wkrótce będziesz mógł zamówić bezpłatny audyt energetyczny. Im wcześniej to zrobisz tym masz większe szanse na uzyskanie dotacji. Audytor powie Ci, którędy ucieka ciepło z Twojego domu i jakie prace termomodernizacyjne trzeba wykonać. To audytor przedstawi, jakie warunki musi spełniać Twój kocioł i wskaże jego moc. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na wymianę pieca również nie zapłacisz za audyt. Jeśli zgodzisz się z zaleceniami audytora, podpisujesz umowę z gminą i przyłączasz się do sieci albo wybierasz instalatora nowego kotła.

Uwaga!

W Krakowie dofinansowanie obejmuje wyłącznie kotły gazowe lub OZE. W Metropolii Krakowskiej, z wyjątkiem Krakowa, dofinansowanie dotyczy kotłów gazowych lub OZE oraz kotłów na biomasę. Poza Metropolią dofinansowanie obejmuje kotły gazowe lub OZE oraz kotły na biomasę i węgiel, ale tylko najnowszej generacji.

Ile na wymianę?

Na likwidację starego, nieekologicznego kotła i zastąpienie go przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, kotłem na paliwo stałe bądź gaz lub też odnawialnym źródłem energii można otrzymać 350 zł na każdy kilowat obliczonej mocy nowego źródła ciepła (nie więcej niż 8 tys. zł) oraz  80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni  w przypadku wymiany instalacji (ale nie więcej niż 6 tys. zł). Dzięki unijnym dotacjom planuje się likwidację ponad 26,5 tysiąca starych kotłów węglowych.

Smog zabija powoli. Wymień piec!

Nie(d)oceniona termomodernizacja

Warunkiem uzyskania dotacji na wymianę pieców jest termomodernizacja budynku. Środki na docieplenie budynku zabezpieczono w Programie  JAWOR realizowanym przez WFOSiGW. To niskooprocentowana pożyczka z atrakcyjnymi warunkami spłaty. Program dotyczy termomodernizacji budynków jednorodzinnych o powierzchni docieplanej poniżej 600 m2: ocieplenie ścian budynków, dachów, stropodachów, stropów nad ostatnią kondygnacją, ścian piwnic, stropów piwnic, wymiana okien i drzwi zewnętrznych.

Dowiedz się więcej!

Pobierz broszurę „Ogrzej dom. Tanio. Zdrowo. Wygodnie” (.pdf, 2,74 MB) i dowiedz się jak krok po kroku ubiegać się o dotację na wymianę starego pieca.

Pamiętaj!

Dotacje na wymianę starych kotłów uzyskasz tylko za pośrednictwem swojej gminy: