Fundusze Europejskie w Muszynie – inspirują do działania

20.07.2019
W tę sobotę wszystkie drogi prowadziły do Dworu Starostów w Muszynie. Dlaczego? Bo właśnie tu zaparkował Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

Specjaliści zajmujący się unijnymi dotacjami, pożyczkami i szkoleniami przez cały dzień odpowiadali na pytania dotyczące oferty Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Na zdjęciu widoczne są dwie siedzące osoby. Specjalista oraz petent któremu udzielane są porady. Widoczny jest również roll-up odnośnie Funduszy Europejskich

Biorą sprawy w swoje ręce

Muszyna to jedno z najbardziej popularnych uzdrowisk w Małopolsce.
Nie tylko kuracjusze, ale przede wszystkim mieszkańcy chcą tu oddychać czystym powietrzem. Nie dziwi, więc fakt, że dziś najwięcej pytań dotyczyło możliwości dofinansowania do wymiany starych pieców, odnawialnych źródeł energii czy termomodernizacji.
Mieszkańcy uzdrowiska, właściciele hoteli i pensjonatów są coraz bardziej świadomi znaczenia czystego powietrza dla ich zdrowia i … biznesu. Dlatego często biorą sprawy w swoje ręce i sami szukają rozwiązania tego problemu. Stąd też tak duże zainteresowanie eko- wsparciem.

Muszyna – pierwsza umowa na wymianę kotłów

Trzy lata temu Muszyna, jako pierwsza w Małopolsce podpisała umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania na wymianę kotłów. Co to zmieniło? Dzięki dofinansowaniu z RPO w wysokości 500 tys. zł w 41 domach Muszyny i okolic, przestarzałe i niesprawne piece sukcesywnie wymieniane są na nowoczesne kotły gazowe. Dotychczas wymieniono także 66 kotłów na ekogroszek, docelowo będzie ich 102. Dodatkowo z funduszy gminnych usunięto i zastąpiono nowoczesnymi 54 stare piece. Łącznie w Muszynie swój żywot zakończyło 147 kopciuchów.

Jeśli nie dotacje, to, co?

Niskooprocentowane pożyczki to dla wielu przedsiębiorców, samorządów czy organizacji doskonała okazja na realizację nowych inwestycji i alternatywa dla unijnych dotacji. Instrumenty zwrotne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. W przyszłości takich form wsparcia będzie coraz więcej, aby te same pieniądze mogły być wykorzystane kilkukrotnie i służyć rozwojowi wielu firm, a w efekcie całego regionu. W stronę unijnych pożyczek coraz częściej patrzą właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, dostrzegając w nich szansę na swój rozwój i wzmocnienie konkurencyjności na rynku. Wielu lokalnych przedsiębiorców przyszło dziś z pytaniem o warunki przyznawania unijnej pożyczki, zwłaszcza na inwestycje w rozwój ich firm.

Pytania dotyczyły głównie dostępności do pożyczek unijnych oraz ich podstawowych parametrów. W każdej rozmowie, którą przeprowadziliśmy, podkreślaliśmy, że są to pożyczki z dofinansowaniem, od których nie są pobierane opłaty i prowizje. To bardzo ważne w przypadku kosztów takiej pożyczki. Na rynku stanowią one niejednokrotnie znaczny procent środków, które pożyczamy

– mówią przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, operatora Małopolskiej Pożyczki.