Fundusze są dobre na wiosnę – dotacje na rozwój małopolskiego biznesu

Kategoria: Nabory wniosków
19.04.2018
Już 30 kwietnia 2018 r. startują 3 konkursy dedykowane małopolskim przedsiębiorcom. W sumie do wzięcia są 173 mln zł. Dotacje przeznaczone są między innymi na sfinansowanie innowacyjnych badań i wprowadzenie na rynek ich wyników.

crocus-3226433_640.jpg

Wśród zapowiadanych naborów jest między innymi konkurs na cieszące się dużą popularnością wśród przedsiębiorców Bony na innowacje.

Dotacje na wdrożenia

Blisko 90 mln zł przeznaczono na dofinansowanie wdrożenia wyników prac badawczo – rozwojowych i wynalazków. Mogą z nich skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność ponad dwa lata, ale także właściciele firm dopiero startujących na rynku. Na realizację projektów planowanych przez firmy z dłuższym stażem, Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 75 mln zł.  Szansę na dofinansowanie mają projekty, w których przewiduje się wydatki w minimalnej wysokości 500 tys. zł., przy czym poziom dofinansowania unijnego może sięgnąć nawet 55%. Firmy znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju czyli funkcjonujące poniżej dwóch lat będą mogły starać się o 23,3 mln zł. Także przedsiębiorcy o krótszym stażu mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości sięgającej nawet 55%.

16 mln zł w ramach Bonów na innowacje

Już po raz czwarty unijne dotacje będą wspierać małopolskie firmy Bonami na innowacje. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli sfinansować współpracę z sektorem naukowo-badawczym (np. uczelniami technicznymi, laboratoriami). Bony umożliwiają zakup od wyspecjalizowanych jednostek usług badawczo-rozwojowych (badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych zakresie wzornictwa) i usług proinnowacyjnych. Nabór wniosków o dofinansowanie (podzielony na 5 kolejnych rund) potrwa do 2 października.

Ale to jeszcze nie wszystko!

Wsparcie na projekty badawczo-rozwojowe

Przypomnijmy! Już teraz firmy planujące przedsięwzięcia dotyczące realizacji badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, mogą uzyskać pomoc finansową

z Funduszy Europejskich. Trwa konkurs na dofinansowanie projektów w powyższym zakresie, na który Zarząd Województwa przeznaczył pulę środków w wysokości prawie 68,5 mln zł.

Kto może złożyć projekt?

Projekty mogą składać przedsiębiorstwa, zwłaszcza mikro, małe i średnie; konsorcja przedsiębiorstw z udziałem MŚP; konsorcja przedsiębiorstw z udziałem: jednostek naukowych, uczelni, w tym spółek celowych uczelni, organizacji pozarządowych, instytucji otoczenia biznesu.

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem pisania projektu warto skorzystać z bezpłatnych szkoleń z wypełniania wniosku o dofinansowanie. Spotkania takie prowadzone są przez Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich, a terminy szkoleń publikowane są na stronie www.rpo.malopolska.pl  

Masz pytania lub wątpliwości?

Aby otrzymać dodatkowe informacje, skontaktuj się ze specjalistami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Działają one w pięciu miastach regionu (w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu).

Fundusze są dobre na wiosnę – sprawdź dotacje na rozwój Twojego  biznesu