Historie pacjentek Szpitala na Klinach – o spotkaniu z rakiem „Cesarzem wszech chorób”

15.11.2021
Od kilku miesięcy w krakowskim Szpitalu na Klinach pacjentki chorujące na raka szyjki macicy oraz na raka trzonu macicy mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów wykonywanych ze wsparciem robota da Vinci oraz technologii Carna Life Holo. Do szpitala zgłosiło się już ponad 100 Pań z całej Polski. Pacjentki dzielą się swoimi doświadczeniami.

Szpital realizuje projekt operacji z wykorzystaniem robota da Vinci nowotworów szyjki macicy i trzonu macicy dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM). Wartość dofinansowania wynosi 7 333 290,49 zł. Dzięki dotacji dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi są całkowicie bezpłatne. Dotychczas do szpitala zgłosiło się już ponad 100 pań, a blisko 40 z nich już przeszło zabieg i podzieliło się z nami swoimi historiami.

Jestem bardzo wzruszona, gdyż właśnie rozpoczynamy publikację cyklu osobistych historii opisujących spotkanie z rakiem „Cesarzem wszech chorób”, który przygotowaliśmy wraz z naszymi pacjentami i zespołem szpitala. Każda historia to inne życie, każda jest dla nas bardzo ważna. Łączy je radość, ból, zaskoczenie, smutek, złość, nadzieja, wiara, bezsilność, determinacja… Wiele emocji i doświadczeń. W tych historiach znajdujemy jeszcze większą motywację do działań na rzecz poprawy jakości leczenia i wartości dla pacjentek.

– mówi Joanna Szyman prezes zarządu Grupy NEO Hospital.

W Polsce rak szyjki macicy diagnozowany jest u ok. 2,3 tys. kobiet rocznie, z czego ok. 1,6 tys. w wyniku choroby umiera. Z kolei zachorowalność na raka trzonu macicy w naszym kraju dotyczy ok. 6,6 tys. kobiet rocznie, dla 1,7 tys. kończy się śmiercią. Poziomy śmiertelności w przypadku obu typów nowotworów są gorsze niż przeciętne dla krajów UE, a w przypadku raka szyjki macicy są najgorsze w UE.

Szczególne znaczenie projektu podkreśla Christopher Todd – Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. 

Innowacje medyczne, odkrycia naukowe i nowe terapie z tej dziedziny mogą umożliwić chorym przeżycie wielu lat. Projekt RPO WM, dotyczący walki z nowotworami, wpisuje się w jeden z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia, opracowując Europejski Plan Walki z Rakiem – Europe’s Beating Cancer Plan. Ma on na celu m.in.  maksymalizację badań i innowacji, aby lepiej zrozumieć czynniki ryzyka raka, poprawić diagnostykę oraz odkryć i wdrożyć obiecujące terapie i leczenie.

Chirurg ginekologiczny

Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest ponad 6,5 tys. robotów da Vinci, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1,25 mln operacji. Liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce również dynamicznie rośnie, jednak dotychczas dominowały zabiegi z zakresu urologii, które stanowiły ok. 70%, wszystkich wykonywanych w asyście robota da Vinci zabiegów w Polsce. Dzięki małopolskiej inicjatywie dostęp do nowoczesnych operacji robotycznych w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce staje się bardziej zrównoważony.

Ludzkie zdrowie i życie to najważniejsze wartości, więc każde działanie, które pozwoli otoczyć je większą troską ma dla nas ogromne znaczenie. Dlatego jako samorząd województwa małopolskiego traktujemy przedsięwzięcia nacelowane na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców w sposób priorytetowy. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze szpitale zapewniały leczenie na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Cieszę się, że placówki chcą ciągle się rozwijać, tworzą kolejne programy oparte o nowoczesne technologie i stają się prekursorami innowacyjnych metod terapeutycznych

– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Krakowski Szpital na Klinach dzięki wsparciu funduszy europejskich wykona łącznie 200 zabiegów ze wsparciem tej technologii.

Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych, dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów oraz zminimalizowanie interwencji chirurgicznej.

– mówi prof. dr hab. Radovan Pilka, ekspert w dziedzinie zabiegów ginekologicznych wykonywanych przy wsparciu robota da Vinci.

Chirurg ginekologiczny

Większość chirurgów wykorzystujących robota da Vinci wymienia również korzyści związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia operacji takie jak ograniczenie urazu operacyjnego, mniejszą utratę krwi, a co za tym idzie mniejsze ryzyko infekcji i ograniczenie powikłań.

Możliwość zastosowania robota da Vinci w operacyjnym leczeniu jest też szczególnie ważna dla pacjentek ze znacznym stopniem otyłości, u których gojenie się ran pooperacyjnych po zastosowaniu chirurgii klasycznej jest szczególnie trudne

- mówi dr n. med. Maciej Olszewski, specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, certyfikowany operator robota da Vinci.

Informacja dla pacjentek zainteresowanych wzięciem udziału w programie

Wszystkie Pacjentki zainteresowane udziałem w programie mogą się skontaktować:

  • drogą telefoniczną pod bezpośredni numer telefonu dedykowany programowi 12 200 20 25, z Koordynatorem ds. Opieki nad Pacjentem – panią Agnieszką Grabowską (tel.: 785 170 300, mail: agnieszka.grabowska@neohospital.pl), która udzieli Paniom wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: badanie@neohospital.pl,
  • z pracownikami rejestracji Szpitala na Klinach drogą telefoniczną na ogólnodostępne numery telefonu. Rozmowa zostanie przekierowana do Koordynatora ds. Opieki nad Pacjentem (dedykowanej osoby do opieki nad pacjentkami w ramach projektu) lub Opiekun oddzwoni do zainteresowanej pacjentki,
  • poprzez wysłanie formularza dotyczącego bezpłatnej konsultacji online, który można wysłać zarówno ze strony internetowej szpitala www.szpitalnaklinach.pl jak i strony www.zabiegidavinci.pl. Do formularza można dołączyć wynik badań. Jeżeli pacjentka spełnia wstępne kryteria włączenia do badania, podczas konsultacji on-line otrzymuje ona szczegółowe informacje o projekcie,
  • www.szpitalnaklinach.pl/ogolnopolski-program-operacyjnego-leczenia-raka-endometrium-i-raka-szyjki-macicy-z-wykorzystaniem-robota-da-vinci/