Już za tydzień kolejna odsłona Festiwalu Zawodów w Małopolsce!

20.04.2022
W tym roku Festiwal odbywa się 26-27 kwietnia w TAURON Arenie Kraków, tuż przed egzaminami ósmoklasisty. Uczniowie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej mają możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół.

Baner Festiwal Zawodów

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu finansowanego z Funduszy Europejskich „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”. Dotacja z Unii Europejskiej w wysokości ponad 47 mln zł ma zwiększyć szanse na zatrudnienie uczniów kształcących się w szkołach zawodowych. W projekcie zaplanowano szereg działań mających na celu poprawę efektywności kształcenia zawodowego oraz podniesienie u uczniów małopolskich gimnazjów zdolności do podejmowania właściwych decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Dla kogo jest wydarzenie?

Do bezpośredniego udziału w Festiwalu zapraszamy szczególnie uczniów klas 8, ich nauczycieli i rodziców. Podczas tego wydarzenia będą się oni mogli zapoznać z ofertą szkół branżowych z Małopolski, ale także – co szczególnie ciekawi uczniów – zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż, porozmawiać ze starszymi kolegami kształcącymi się w danym zawodzie. Udział w Festiwalu jest bezpłatny. Informacje o wydarzeniu oraz rejestracja dostępne są pod adres  www.zawodowa.malopolska.pl.

Co w programie Festiwalu?

Nowoczesne stoiska przygotowane przez szkoły zawodowe z Małopolski wspólnie z przedsiębiorcami mają dać młodym ludziom pogląd na możliwości edukacyjne regionu i perspektywy zawodowe. Formuła Festiwalu ma charakter branżowy i polega na interaktywnej  prezentacji zawodów, w których kształcą zarówno szkoły zawodowe jak i uczelnie medyczne zgrupowane w strefach tematycznych: mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej, elektroniczno-informatycznej, turystyczno-gastronomicznej, medyczno-społecznej, handlowo-usługowej, budowlanej, energetycznej i chemicznej oraz mundurowej. Szkoły branżowe i technika prezentują zarówno zawody deficytowe, jak i te innowacyjne, wpisujące się w kategorię zawodów przyszłości, których zdobycie wymaga kontynuacji na studiach wyższych. O możliwościach znalezienia zatrudnienia oraz o kompetencjach, jakie są potrzebne do pracy w zawodzie będzie można dowiedzieć się w trakcie prezentacji przedsiębiorców różnych branż, z którymi można się spotkać w przestrzeni wystawienniczej.

Podobnie jak w latach ubiegłych swoją ofertę prezentują również służby mundurowe, m.in.: policja, wojsko, straż pożarna, straż graniczna oraz straż miejska.  Po raz kolejny chcemy też zwrócić uwagę na branżę medyczno-społeczną oraz na ciągle bardzo duże zapotrzebowanie na kadry i specjalistów z szeroko pojętej ochrony zdrowia, stąd też swoją ofertę obok szkół policealnych - medycznych prezentują szkoły wyższe, kształcące w zawodach medycznych.

Dla pozostałych uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy nie będą mogli być w Krakowie, w godzinach 10:00 -13:00 przygotowaliśmy tematyczne programy zawodoznawcze, transmitowane on-line, które będą zawierały także relację z targów prowadzonych na żywo. Programy dotyczące doradztwa zawodowego i kształcenia zawodowego będą  prowadzone w formie programu telewizyjnego. Będzie można zobaczyć ciekawe prezentacje zawodów, szkół branżowych i techników oraz szkół i uczelni medycznych z całej Małopolski, a do tego rozmowy z interesującymi ludźmi.

O Festiwalu

Festiwal Zawodów  - targi edukacyjne w Małopolsce to przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego będące elementem budowy regionalnego systemu orientacji zawodowej. Festiwal organizowany od 2013 roku, stał się ważnym miejscem spotkań uczniów podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej, a tym samym zawodu, jaki będą wykonywać w życiu. Festiwal Zawodów to działanie będące częścią kompleksowego programu doradztwa edukacyjno-zawodowego, realizowanego przez samorząd województwa małopolskiego od 2012 r. Obecnie jest częścią projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” finansowanego z Funduszy Europejskich w Małopolsce.

Festiwal Zawodów w Małopolsce uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki, a patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3.