Kulturalne ferie last minute w Małopolsce

14.01.2022
17 stycznia uczniowie z Małopolski rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa w nauce potrwa w naszym województwie do 30 stycznia. Dla osób, które nadal nie mają planów urlopowych, przygotowaliśmy kilka alternatyw na zorganizowanie czasu naszym pociechom w miejscu zamieszkania.

Narty, snowboard, sanki lub łyżwy to chyba najczęstsze skojarzenia pojawiające się na myśl o zimowym wypoczynku. Na korzystanie z tego typu aktywności nie zawsze pozwalają nam aura, czas lub finanse.

W takich sytuacjach warto skierować swoje kroki w mniej oczywiste miejsca - do lokalnego centrum kultury, placówki artystycznej czy pobliskiego muzeum. Małopolskie instytucje kultury konsekwentnie stawiają na dynamiczny rozwój i podnoszenie jakości świadczonych usług.

To w dużej mierze efekt wsparcia pochodzącego z Funduszy Europejskich. Środki unijne pozwoliły im na realizację wielu inwestycji, dzięki którym oferta turystyczna, kulturalna i edukacyjna Małopolski jest coraz bardziej atrakcyjna i konkurencyjna.

To także szansa na odciągniecie dzieci od pokus codziennego życia – Internetu, telewizji, gier wideo, a jednocześnie zdobycia nowych umiejętności, poszerzenia horyzontów oraz twórczą zabawę.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Uczestnicy zajęć w tym muzeum poznają różnice między archeologią, historią i paleontologią. Będą mogli dowiedzieć się, jakie zwierzęta żyły w epoce kamienia na terenie Małopolski. Zaznajomią się m.in. z historią wierzeń, rytuałów i obrzędów dawnych Słowian, genezą pisma klinowego, hieroglifów czy alfabetu łacińskiego. Zgłębią także tajniki pracy metalurga w epoce brązu.

pismo klinowe

Terminy warsztatów:

 • 17, 24 stycznia (Tajniki zawodu archeologa)
 • 18, 25 stycznia (Epoka lodowcowa, czyli zwierzęta okresu zlodowaceń)
 • 19, 26 stycznia (Zima z książką, kocem i herbatą, czyli dzieje pisma)
 • 20, 27 stycznia (Krótki dzień, długa noc, czyli co robić zimą)
 • 21, 28 stycznia (Zanim utonie marzanna, czyli słowiańskie mity i obrzędy)

Więcej informacji i zapisy na stronie:  http://ma.krakow.pl/edukacja/ferie-2022

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

MOCAK na tegoroczne ferie przygotował specjalną ofertę hybrydową. W muzeum odbędą się otwarte spotkania, zajęcia oraz lekcje muzealne. Przeprowadzone będą także warsztaty online. Oferta skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, osób indywidualnych jak i grup. Uczestnicy dowiedzą się m.in., co to jest typografia i czym zajmuje się introligator, poznają historię oraz techniki filmu animowanego.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Zajęcia indywidualne online:

 • 22 stycznia (Czarno-biały pejzaż – warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat)
 • 29 stycznia (Architektura mojego charakteru – warsztaty dla młodzieży i dorosłych)

Bilety na zajęcia online dostępne są na stronie https://www.mocak.pl/bookstore

Zajęcia indywidualne stacjonarne:

 • 22 stycznia (Spacer odkrywców. Oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów)
 • 29 stycznia (Spacer odkrywców. Oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów) 

Konieczna wcześniejsza rejestracja pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie 12 263 40 35.

Zajęcia grupowe:

 • 19 i 25 stycznia (Czy książce nie jest zimno? Czyli jak otulić książkę okładką. Warsztaty dla dzieci w wieku 8-13 lat)
 • 18 i 21 stycznia (Śnieżne opowieści – warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży w wieku 11-16 lat)

Więcej informacji i zapisy na stronie:  https://www.mocak.pl/ferie-z-mocak-iem-2022

Muzeum Fotografii w Krakowie

Podczas ferii zimowych MuFo zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w spotkaniach oraz warsztatach fotograficznych i tematycznych prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów i artystów fotografów. W ich trakcie można będzie odkryć tajniki fotografii, rozwinąć wyobraźnię i uwrażliwić się na obrazy, które są nieodłączną częścią naszego życia. „Gimnastyka” oczu dzieciaków, gwarantowana, aby patrzyły uważniej i widziały więcej.

Muzeum Fotografii w Krakowie

Zimowy mały klub MuFo - ul. Rakowicka 22A

 • 18 stycznia (Dotykam - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat)
 • 21 stycznia (Konstruuję - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat)
 • 25 stycznia (Poszukuję - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat)
 • 28 stycznia (Czuję - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat)

MuFo Strzelnica - ul. Królowej Jadwigi 220

 • 18 stycznia (Warsztaty z Mikołajem Długoszem – dla dzieci w wieku 10-15 lat)
 • 25 stycznia (Warsztaty z Mikołajem Długoszem – dla dzieci w wieku 10-15 lat)

Więcej informacji i zapisy na stronie:  https://mufo.krakow.pl/edukacja/rodziny-z-dziecmi

Centrum Kultury Podgórza w Krakowie

W ramach cyklu zajęciowego pod hasłem „Zimowy Klub Juniora” oferuje pełen przekrój zajęć, warsztatów i animacji, które pozwolą uczniom klas I-VI spędzić czas wolny i pomogą poprzez zabawę zdobyć wiedzę oraz nowe umiejętności. Zajęcia odbywają się w godzinach 10-14. Dostępne są już tylko miejsca na zajęcia w 2. tygodniu ferii.

 • 24 stycznia (warsztaty literackie, zajęcia teatralno-taneczne, zajęcia animacyjne, gry i konkursy z nagrodami)
 • 26 stycznia (warsztaty tkackie, zakładka do książki, warsztaty decoupage - lampiony w  słoikach, warsztaty tworzenia biżuterii)
 • 28 stycznia (warsztaty muzyczno-wokalne, warsztaty artystyczne – malujemy kolorowe krakowskie kamienice, warsztaty teatralne)

Więcej informacji i zapisy na stronie:  www.ckpodgorza.pl/ckpzima2

Libiąskie Centrum Kultury

Seanse filmowe oraz przedstawienia teatralne to tylko przystawka. Na umuzykalnione dzieci czekają ćwiczenia rytmiczno-etniczne z gry na bębnach. Dla lubiących ruch warsztaty taneczne, Tai-Chi lub Capoeiry. Dla osób ze zdolnościami manualnymi zajęcia z rękodzieła i ceramiki. A dla tych, co widzą więcej niż inni - fotografowanie w plenerze. To tylko nieliczne atrakcje przygotowane dla młodzieży przez LCK.

bębny

Więcej informacji i zapisy na stronie: https://lck.libiaz.pl/ferie-z-lck

Limanowski Dom Kultury

Na równie urozmaiconą i oryginalną ofertę mogą liczyć osoby, które zdecydują się spędzić ferie w Limanowskim LDK. Dzieci i młodzież będą tam tańczyć, zdobić i barwić swoje ubiory, projektować i ozdabiać swoje plecaki. Efektami warsztatów będą małe ekosystemy (lasy w słoiku), łapacze snów (wydrukowane w 3D) oraz fantazyjne kształty wyrzeźbione w owocach i warzywach.

lasy w słoiku

Więcej informacji i zapisy na stronie: https://tinyurl.com/FerieLimanowa

Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu

Przygotowany przez MCK cykl „Zima w Mieście 2022” to szeroka gama seansów filmowych dla dzieci. Na zwolenników aktywnej rozrywki czekają tu m.in. zajęcia z Ju-jitsu, kursy tańca hip hop, freestyle oraz elektro. Odbędą się także treningi Capoeiry oraz warsztaty balonowe. Emocjonująca będzie także gra miejska „Atak hakera. Cyber zagrożenie”.

Więcej informacji i zapisy na stronie:  https://tinyurl.com/FerieNowyTarg

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

W przerwie między szusami na nartach warto zaglądnąć do zakopiańskiego muzeum, osobiście lub online. Poniedziałkowe warsztaty będą odbywać się wirtualnie, natomiast pozostałe w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego oraz w Galerii Sztuki w wilii Oksza. Uczestnicy spotkań dowiedzą się m.in., które z tatrzańskich zwierząt są największymi śpiochami, z czego górale wykonywali zimowe ubrania, na jakich nartach kiedyś jeździli oraz co to jest linoryt?

Górale

 • 17 i 24 stycznia (Online - Dawne zimowe zajęcia górali oraz ekwipunek narciarski)
 • 18 i 25 stycznia (Jak zwierzęta w Tatrach spędzają zimę?)
 • 19 i 26 stycznia (Etno-plecaki. Inspiracje wyszyciami na góralskich ubraniach)
 • 20 i 27 stycznia (1. Pejzaże zimowe na szkle. 2. Tatrzańskie pocztówki. Warsztaty linorytu)
 • 21 i 28 stycznia (Zimowe pamiątki z Podhala)
 • 29 stycznia (Pejzaże zimowe na szkle)

Więcej informacji i zapisy na stronie:  https://tinyurl.com/MuzeumZakopane

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Oryginalną ofertę na czas ferii zimowych przygotował także Skansen w Wygiełzowie. To cykl warsztatów skierowanych do przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych jak i młodzieży. W trakcie zajęć można będzie poznać historię tradycyjnej krakowskiej biżuterii, dawnych mebli i papieru. Nie zabraknie także zajęć praktycznych i własnoręcznie wykonanych prezentów.

Skrzynka

 • Malowana skrzynia  (Jak ważna była kiedyś skrzynia, do czego służyła i jakie skarby kryła? Uczestnicy będą własnoręcznie dekorować pamiątkowe, drewniane skrzyneczki.)
 • Czerwone korale (Prawdziwe korale były marzeniem każdej dziewczyny, stanowiły jej skarb i talizman. Finałem zajęć będzie malowanie paciorków i komponowanie pamiątkowych korali.)
 • Czerpanie papieru (Uczestnicy zapoznają się ze sztuką wytwarzania papieru. Podczas warsztatów samodzielnie wykonają kartkę papieru, a na koniec będą pisać gęsim piórem.) 

Więcej informacji i zapisy na stronie: http://mnpe.pl/ferie-w-skansenie-2