Kulturalne ferie last minute w Małopolsce
Narty, snowboard, sanki lub łyżwy to chyba najczęstsze skojarzenia pojawiające się na myśl o zimowym wypoczynku. Na korzystanie z tego typu aktywności nie zawsze pozwalają nam aura, czas lub finanse.
W takich sytuacjach warto skierować swoje kroki w mniej oczywiste miejsca - do lokalnego centrum kultury, placówki artystycznej czy pobliskiego muzeum. Małopolskie instytucje kultury konsekwentnie stawiają na dynamiczny rozwój i podnoszenie jakości świadczonych usług.
To w dużej mierze efekt wsparcia pochodzącego z Funduszy Europejskich. Środki unijne pozwoliły im na realizację wielu inwestycji, dzięki którym oferta turystyczna, kulturalna i edukacyjna Małopolski jest coraz bardziej atrakcyjna i konkurencyjna.
To także szansa na odciągniecie dzieci od pokus codziennego życia – Internetu, telewizji, gier wideo, a jednocześnie zdobycia nowych umiejętności, poszerzenia horyzontów oraz twórczą zabawę.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Uczestnicy zajęć w tym muzeum poznają różnice między archeologią, historią i paleontologią. Będą mogli dowiedzieć się, jakie zwierzęta żyły w epoce kamienia na terenie Małopolski. Zaznajomią się m.in. z historią wierzeń, rytuałów i obrzędów dawnych Słowian, genezą pisma klinowego, hieroglifów czy alfabetu łacińskiego. Zgłębią także tajniki pracy metalurga w epoce brązu.
Terminy warsztatów:
- 17, 24 stycznia (Tajniki zawodu archeologa)
- 18, 25 stycznia (Epoka lodowcowa, czyli zwierzęta okresu zlodowaceń)
- 19, 26 stycznia (Zima z książką, kocem i herbatą, czyli dzieje pisma)
- 20, 27 stycznia (Krótki dzień, długa noc, czyli co robić zimą)
- 21, 28 stycznia (Zanim utonie marzanna, czyli słowiańskie mity i obrzędy)
Więcej informacji i zapisy na stronie: http://ma.krakow.pl/edukacja/ferie-2022
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
MOCAK na tegoroczne ferie przygotował specjalną ofertę hybrydową. W muzeum odbędą się otwarte spotkania, zajęcia oraz lekcje muzealne. Przeprowadzone będą także warsztaty online. Oferta skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, osób indywidualnych jak i grup. Uczestnicy dowiedzą się m.in., co to jest typografia i czym zajmuje się introligator, poznają historię oraz techniki filmu animowanego.
Zajęcia indywidualne online:
- 22 stycznia (Czarno-biały pejzaż – warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat)
- 29 stycznia (Architektura mojego charakteru – warsztaty dla młodzieży i dorosłych)
Bilety na zajęcia online dostępne są na stronie https://www.mocak.pl/bookstore
Zajęcia indywidualne stacjonarne:
- 22 stycznia (Spacer odkrywców. Oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów)
- 29 stycznia (Spacer odkrywców. Oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów)
Konieczna wcześniejsza rejestracja pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie 12 263 40 35.
Zajęcia grupowe:
- 19 i 25 stycznia (Czy książce nie jest zimno? Czyli jak otulić książkę okładką. Warsztaty dla dzieci w wieku 8-13 lat)
- 18 i 21 stycznia (Śnieżne opowieści – warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży w wieku 11-16 lat)
Więcej informacji i zapisy na stronie: https://www.mocak.pl/ferie-z-mocak-iem-2022
Muzeum Fotografii w Krakowie
Podczas ferii zimowych MuFo zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w spotkaniach oraz warsztatach fotograficznych i tematycznych prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów i artystów fotografów. W ich trakcie można będzie odkryć tajniki fotografii, rozwinąć wyobraźnię i uwrażliwić się na obrazy, które są nieodłączną częścią naszego życia. „Gimnastyka” oczu dzieciaków, gwarantowana, aby patrzyły uważniej i widziały więcej.
Zimowy mały klub MuFo - ul. Rakowicka 22A
- 18 stycznia (Dotykam - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat)
- 21 stycznia (Konstruuję - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat)
- 25 stycznia (Poszukuję - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat)
- 28 stycznia (Czuję - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat)
MuFo Strzelnica - ul. Królowej Jadwigi 220
- 18 stycznia (Warsztaty z Mikołajem Długoszem – dla dzieci w wieku 10-15 lat)
- 25 stycznia (Warsztaty z Mikołajem Długoszem – dla dzieci w wieku 10-15 lat)
Więcej informacji i zapisy na stronie: https://mufo.krakow.pl/edukacja/rodziny-z-dziecmi
Centrum Kultury Podgórza w Krakowie
W ramach cyklu zajęciowego pod hasłem „Zimowy Klub Juniora” oferuje pełen przekrój zajęć, warsztatów i animacji, które pozwolą uczniom klas I-VI spędzić czas wolny i pomogą poprzez zabawę zdobyć wiedzę oraz nowe umiejętności. Zajęcia odbywają się w godzinach 10-14. Dostępne są już tylko miejsca na zajęcia w 2. tygodniu ferii.
- 24 stycznia (warsztaty literackie, zajęcia teatralno-taneczne, zajęcia animacyjne, gry i konkursy z nagrodami)
- 26 stycznia (warsztaty tkackie, zakładka do książki, warsztaty decoupage - lampiony w słoikach, warsztaty tworzenia biżuterii)
- 28 stycznia (warsztaty muzyczno-wokalne, warsztaty artystyczne – malujemy kolorowe krakowskie kamienice, warsztaty teatralne)
Więcej informacji i zapisy na stronie: www.ckpodgorza.pl/ckpzima2
Libiąskie Centrum Kultury
Seanse filmowe oraz przedstawienia teatralne to tylko przystawka. Na umuzykalnione dzieci czekają ćwiczenia rytmiczno-etniczne z gry na bębnach. Dla lubiących ruch warsztaty taneczne, Tai-Chi lub Capoeiry. Dla osób ze zdolnościami manualnymi zajęcia z rękodzieła i ceramiki. A dla tych, co widzą więcej niż inni - fotografowanie w plenerze. To tylko nieliczne atrakcje przygotowane dla młodzieży przez LCK.
Więcej informacji i zapisy na stronie: https://lck.libiaz.pl/ferie-z-lck
Limanowski Dom Kultury
Na równie urozmaiconą i oryginalną ofertę mogą liczyć osoby, które zdecydują się spędzić ferie w Limanowskim LDK. Dzieci i młodzież będą tam tańczyć, zdobić i barwić swoje ubiory, projektować i ozdabiać swoje plecaki. Efektami warsztatów będą małe ekosystemy (lasy w słoiku), łapacze snów (wydrukowane w 3D) oraz fantazyjne kształty wyrzeźbione w owocach i warzywach.
Więcej informacji i zapisy na stronie: https://tinyurl.com/FerieLimanowa
Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu
Przygotowany przez MCK cykl „Zima w Mieście 2022” to szeroka gama seansów filmowych dla dzieci. Na zwolenników aktywnej rozrywki czekają tu m.in. zajęcia z Ju-jitsu, kursy tańca hip hop, freestyle oraz elektro. Odbędą się także treningi Capoeiry oraz warsztaty balonowe. Emocjonująca będzie także gra miejska „Atak hakera. Cyber zagrożenie”.
Więcej informacji i zapisy na stronie: https://tinyurl.com/FerieNowyTarg
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
W przerwie między szusami na nartach warto zaglądnąć do zakopiańskiego muzeum, osobiście lub online. Poniedziałkowe warsztaty będą odbywać się wirtualnie, natomiast pozostałe w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego oraz w Galerii Sztuki w wilii Oksza. Uczestnicy spotkań dowiedzą się m.in., które z tatrzańskich zwierząt są największymi śpiochami, z czego górale wykonywali zimowe ubrania, na jakich nartach kiedyś jeździli oraz co to jest linoryt?
- 17 i 24 stycznia (Online - Dawne zimowe zajęcia górali oraz ekwipunek narciarski)
- 18 i 25 stycznia (Jak zwierzęta w Tatrach spędzają zimę?)
- 19 i 26 stycznia (Etno-plecaki. Inspiracje wyszyciami na góralskich ubraniach)
- 20 i 27 stycznia (1. Pejzaże zimowe na szkle. 2. Tatrzańskie pocztówki. Warsztaty linorytu)
- 21 i 28 stycznia (Zimowe pamiątki z Podhala)
- 29 stycznia (Pejzaże zimowe na szkle)
Więcej informacji i zapisy na stronie: https://tinyurl.com/MuzeumZakopane
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Oryginalną ofertę na czas ferii zimowych przygotował także Skansen w Wygiełzowie. To cykl warsztatów skierowanych do przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych jak i młodzieży. W trakcie zajęć można będzie poznać historię tradycyjnej krakowskiej biżuterii, dawnych mebli i papieru. Nie zabraknie także zajęć praktycznych i własnoręcznie wykonanych prezentów.
- Malowana skrzynia (Jak ważna była kiedyś skrzynia, do czego służyła i jakie skarby kryła? Uczestnicy będą własnoręcznie dekorować pamiątkowe, drewniane skrzyneczki.)
- Czerwone korale (Prawdziwe korale były marzeniem każdej dziewczyny, stanowiły jej skarb i talizman. Finałem zajęć będzie malowanie paciorków i komponowanie pamiątkowych korali.)
- Czerpanie papieru (Uczestnicy zapoznają się ze sztuką wytwarzania papieru. Podczas warsztatów samodzielnie wykonają kartkę papieru, a na koniec będą pisać gęsim piórem.)
Więcej informacji i zapisy na stronie: http://mnpe.pl/ferie-w-skansenie-2