Kulturalny koniec roku z Funduszami Europejskimi w tle

31.12.2021
Koniec mijającego roku i początek nowego, to dobry moment na podsumowania i postanowienia. Dla osób, które nie chcą tego czasu spędzić na plenerowym koncercie lub prywatce, bogatą ofertę przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Pole do wyboru jest różnorodne, począwszy od operowych toastów, walców wiedeńskich,  przez kolędowanie, na teatralnej kolacji kończąc. Stworzenie  takiego repertuaru umożliwiają m.in. Fundusze Europejskie, dzięki którym nasze placówki kulturalne podnoszą standard obcowania ze sztuką. 

Muzyczne toasty w operze

Do wspólnego świętowania mijającego roku i jednocześnie powitania nowego zaprasza m.in. Opera Krakowska. Warto skorzystać z tej propozycji i wziąć udział w wyjątkowym koncercie sylwestrowym wypełnionym przebojami muzyki operowej, operetkowej, a nawet popularnej.

Inspiracją dla tegorocznego koncertu stały się słowa "Jeszcze mi wina nalej!" z wiersza Agnieszki Osieckiej. Odnoszą się nie tylko do atmosfery, lecz również do tradycji zawierania przez kompozytorów w dziełach operowych pieśni-toastów, np. "Libiamo ne' lieti calici" z "Traviaty" G. Verdiego.

Krakowscy soliści oraz Orkiestra i Balet pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego wystąpią przed publicznością 31 grudnia o g. 18.00 i 21.30. Koncerty na „bis” odbędą się także 2, 5 i 6 stycznia (g. 18:30).

Wizyta w Operze Krakowskiej będzie także świetną okazją do przekonania się, jak środki europejskie pomogły w jej unowocześnieniu. Lepsza akustyka w obrębie orkiestronu, podest sceniczny  wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki i mechanizacji, to tylko nieliczne z modyfikacji.

Soliści na scenie Opery Krakowskiej

Maestro André Rieu na ekranie 

Interesującą ofertę dla melomanów przygotowały także MOK w Nowym Targu, MCK Sokół w Nowym Sączu oraz Libiąskie Centrum Kultury. W ten weekend w tych trzech ośrodkach zagości Maestro André Rieu i Orkiestra Johanna Straussa!

Legendarny muzyk i dyrygent wraca do akcji ze swoją 60-osobową "trupą", największą prywatną orkiestrą świata - tym razem na ekrany kin. Holender porwie publiczność z Nowego Targu (31 grudnia, g. 19:00), Nowego Sącza (2 stycznia, g. 16:30) i Libiąża (2 stycznia, g. 16:00) w podróż do świątecznej krainy czarów. Weneckie kandelabry, żyrandole z sopli lodu, łyżwiarze i zasypany śniegiem krajobraz będą tłem dla tradycyjnych kolęd, romantycznych walców i noworocznych hitów.

Warto podkreślić, że wspomniane trzy placówki kulturalne zostały zmodernizowane dzięki wsparciu środków unijnych. Dla przykładu w sali głównej, im. L. Lipskiego nowosądeckiego Sokoła wymieniono fotele na widowni, zainstalowano nowoczesne systemy nagłośnienia, multimediów, oświetlenia oraz pętlę indukcyjną i mechanizm audiodeskrypcji.

Maestro Andre Rieu na scenie

Noworoczna kolacja w teatrze

Jeżeli opera i muzyka klasyczna to nie nasze klimaty, warto rozważyć propozycję Teatru Ludowego. Po sylwestrowych tańcach, hulankach i swawolach najlepsza będzie bowiem kolacja… w teatrze!

Wspomniana uczta to spektakl „Kolacja dla głupca” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Jedną z najlepszych komedii na świecie wystawi 1 i 2 stycznia Teatr Ludowy w Krakowie.

Tekst, pełen dowcipnych i błyskotliwych dialogów, nie pozbawionych ironii. Misternie zbudowana intryga oraz podtekst natury moralnej. Świetna zabawa na wysokim poziomie gwarantowana.

Nowohucki teatr to kolejny przykład tego, jak prężnie korzystać z unijnego wsparcia. Fundusze  Europejskie pomogą mu w przebudowie  Sceny Stolarnia, Sceny Kameralnej i Sceny Nurt. W ramach tego projektu powstanie także zielone miejsce wypoczynku na terenach wokół teatru. To także uatrakcyjni kulturalne menu Ludowego. Są to inwestycje dla różnych pokoleń i na pokolenia.  

Scena ze spektaklu w Teatrze Ludowym

Wschodzące gwiazdy w Mościcach

Kolędy w nieoczywistych aranżacjach i świąteczne przeboje rozbrzmią natomiast 6 stycznia o g. 17:00 podczas koncertu Święta! Kolęda! w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

To finał trzymiesięcznych warsztatów wokalnych realizowanych w ramach 6. edycji projektu muzycznego STARnowa, który daje szansę zabłyśnięcia muzycznym talentom z Tarnowa i regionu. Na scenie pojawi się ponad dwudziestu wokalistów i goście specjalni: Matylda Baczyńska i Monika Wenta - aktorki Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

Mościckie centrum jest gospodarzem  wszystkich etapów tej edycji STARnowa, od castingu po koncert galowy. To kolejny dowód na to, że odnowiony dzięki Funduszom Europejskim obiekt stał się ważnym punktem na kulturalnej mapie Tarnowa.

Wielką metamorfozę CSM zauważyć można zwłaszcza w sali widowiskowej. Nowoczesne wnętrze, systemy oświetlenia, bardzo dobra akustyka, przestrzeń dla osób z dysfunkcjami  to tylko przykładowe zmiany. 

Grafika z tekstem: StarNowa Koncert Święta! Kolęda!

Do Siego Roku!

Opera, teatr, czy kino? Bliskiego towarzystwa muz nigdy za wiele. Dlatego w katalogu postanowień noworocznych warto zanotować sobie konieczność częstszych wizyt w kulturalnych placówkach naszego regionu.

Bez względu czy to metropolia, miasto powiatowe lub gmina, centra te sięgając po środki unijne poprawiają swoją infrastrukturę i zaplecze technologiczne. W efekcie mogą zaproponować nam urozmaicony i atrakcyjny repertuar. Korzystajmy z tego!