Małopolska stolicą innowacyjności w zakresie ginekologii onkologicznej

14.09.2021
Małopolska już po raz XXV stała się patronem Konferencji Naukowej Postępy w Ginekologii Onkologicznej w Zakopanem. Podczas konferencji po raz pierwszy w Polsce odbyła się transmisja na żywo zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci a uczestnicy konferencji mieli możliwość skorzystania na miejscu z warsztatów z robotem da Vinci. Wydarzenie skupiło uwagę ponad 300 lekarzy, wśród nich wybitne autorytety w dziedzinie ginekologii onkologicznej z Polski oraz z zagranicy.

Głównym celem Konferencji jest szerzenie oraz doskonalenie wiedzy onkologicznej. Analiza skomplikowanych przypadków medycznych w lekarskim gronie oraz podnoszenie kwalifikacji pod okiem ekspertów pozwala na szybsze oraz właściwe diagnozowanie schorzeń, a przez to bardziej efektywne leczenie i lepszą opiekę nad chorymi. W trakcie konferencji po raz pierwszy w Polsce odbyła się transmisja zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabiegi przeprowadził w krakowskim Szpitalu na Klinach wybitny operator robota da Vinci prof. dr hab. Radovan Pilka, specjalista w dziedzinie ginekologii.

001.jpg
fot. Neo Hospital

Zabiegi wykonano w ramach realizacji projektu operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dzięki funduszom unijnym zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek z całej Polski zakwalifikowanych do programu są całkowicie bezpłatne. Program stanowi szansę dla poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.

Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych, dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów oraz zminimalizowanie interwencji chirurgicznej. Bardzo cieszę, że Małopolska dzięki działalności Szpitala na Klinach jest doceniana przez środowisko ginekologów onkologicznych jako lider w wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii w Polsce

– mówi prof. dr hab. Radovan Pilka.

Ginekolodzy wykorzystujący robota da Vinci wymieniają również korzyści związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia operacji takie jak ograniczenie urazu operacyjnego, mniejsza utratę krwi, a co za tym idzie mniejsze ryzyko infekcji i ograniczenie powikłań.

Rozwój tych nowoczesnych technik operacyjnych w ginekologii onkologicznej w Małopolsce jest możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 7,3 mln zł z Funduszy Europejskich.

Zdrowie mieszkańców regionu stanowi priorytet w działaniach samorządu województwa. Dlatego też, w trosce o zdrowie pacjentek onkologicznych zapewniliśmy finansowanie zabiegów da Vinci. Istotnym elementem wsparcia służby zdrowia jest także zabezpieczenie potencjału dla rozwoju kadr medycznych. Dzięki programom badawczo-rozwojowym podnosimy poziom innowacyjności naszego regionu i jego atrakcyjność dla lekarzy i kadr naukowych z Polski i z zagranicy

– mówi Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

zabieg_6.jpg
fot. Neo Hospital

W ramach programu krakowski Szpital na Klinach prowadzi leczenie raka szyjki macicy i raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci.

Nowotwory ginekologiczne można skutecznie leczyć. Aby ten cel osiągać ważna jest intensywna współpraca między środowiskami naukowymi, medycznymi i technologicznymi. Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Pracę lekarzy wspierają zaawansowane technologie takie jak robot da Vinci oraz system Carna Life Holo.

– mówi Joanna Szyman Prezes Zarządu NEO Hospital prowadzącej Szpitala na Klinach.

Podczas konferencji uczestnicy mieli również możliwość udziału w warsztatach z wykorzystaniem robota da Vinci, w tym celu do Zakopanego została sprowadzona pierwsza w Polsce demonstracyjna wersja systemu. Celem warsztatów jest rozwój umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona ginekologów oraz ginekologów onkologicznych w Polsce. To właśnie odpowiedni system kształcenia kadr jest podstawowym warunkiem dalszego, dynamicznego rozwoju tej dziedziny w Polsce.

zabieg_7.jpg
fot. Neo Hospital

Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest ponad 6,5 tys. robotów da Vinci, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1,25 mln operacji. Liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce również dynamicznie rośnie, jednak dotychczas jednak dominowały zabiegi z zakresu urologii, które stanowiły ok. 70%, wszystkich wykonywanych w asyście robota da Vinci zabiegów w Polsce. Dzięki małopolskiej inicjatywie dostęp do nowoczesnych operacji robotycznych w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce staje się bardziej zrównoważony.

Jak skorzystać z programu bezpłatnych zabiegów da Vinci?

Zainteresowane pacjentki mogą kontaktować się bezpośrednio z Panią Agnieszką Grabowską (tel: 785 170 300, mail:  agnieszka.grabowska@neohospital.pl), która udzieli wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: badanie@neohospital.pl lub zadzwonić na ogólnodostępne numery telefonu Szpitala na Klinach (12 267 40 64 lub 12 262 02 75). 

O NEO Hospital:

Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.  Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl