Nowoczesne miejsce edukacyjno-kulturalne

21.09.2022
To najstarsze tego typu muzeum w Polsce. Mowa o Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, które przez blisko pół wieku prowadziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni.

Dzięki podpisaniu w lutym 2020 roku listu intencyjnego, stało się ono częścią Muzeum – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec – jednostki kultury Województwa Małopolskiego. Unikatowa kolekcja ma zostać przeniesiona z budynku OSP w Alwerni do nowej, kompleksowej siedziby, pod budowę której 20 września wmurowano kamień węgielny. W wydarzeniu uczestniczyli: minister Edward Siarka, poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik, wicemarszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa, Rafał Kosowski radny województwa, Beata Nadzieja-Szpila burmistrz Alwerni oraz Marek Bębenek dyrektor Muzeum - Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec.

Muzeum Alwernia

Wartość inwestycji to przeszło 20 mln zł, z czego 8,1 mln zł to środki unijne, ponad 11,6 mln zł – środki z budżetu województwa oraz ponad 520 tys.  zł – środki z budżetu Gminy Alwernia, partnera projektu.

Miejsce to jest ukłonem w stronę strażaków, naszej biało-czerwonej drużyny. Dziś symbolicznie rozpoczynamy budowę nowej siedziby Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa, które z zachowaniem jego pięknej historii będzie służyło kolejnym pokoleniom Małopolan

- mówił wicemarszałek województwa Łukasz Smółka.

Muzeum Alwernia

W Alwerni powstanie wyjątkowe miejsce edukacyjne, bo właśnie na małopolskiej ziemi będzie można poznać historię pożarnictwa oraz na żywo obejrzeć sprzęt pożarniczy, który wiele lat służył strażakom. Jestem przekonana, że Muzeum znacznie wzbogaci ofertę kulturalną Muzeum – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec – jednostki kultury Województwa Małopolskiego. Cieszę się, że połączy się historia, edukacja i kultura i powstanie wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski

- powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Ze względu na unikatowość oferty kulturalnej i edukacyjnej Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa, jak i ze względu na wysoką atrakcyjność turystyczną i kulturową tematyki pożarniczej, projekt jest skierowany do bardzo szerokich grup odbiorców.

Muzeum Alwernia

Oprócz nowoczesnej siedziby Muzeum, w ramach projektu powstanie również sensoryczna ekspozycja plenerowa o charakterze edukacyjnym oraz amfiteatr w północnej części terenu inwestycji oraz niezbędne miejsca parkingowe i mała architektura.

Muzeum ma być gotowe w drugim kwartale 2023 roku.