Pasaż Odkryć w Tarnowie otwarty

12.09.2022
Nowe centrum nauki i techniki w Tarnowie oficjalnie rozpoczęło działalność! Pasaż Odkryć w kamienicy przy Rynku 4 to wyjątkowe miejsce, umożliwiające bezpośredni kontakt z nauką i swobodne odkrywanie jej tajemnic poprzez niezwykłe doświadczenia i eksperymenty.

Jego powstanie było możliwe m.in. dzięki środkom pochodzącym z Funduszy Europejskich. W uroczystym przecięciu wstęgi w dniu otwarcia Pasażu uczestniczyli wicemarszałek Józef Gawron i Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Pasaż Odkryć to pięć profesjonalnie wyposażonych pracowni i ponad 20 nowoczesnych eksponatów, dzięki którym odwiedzający mogą uczestniczyć i doświadczać eksperymentów z dziedziny chemii, astronomii, fizyki i mechaniki. Podana w prosty i przystępny sposób wiedza pomaga poznać Tarnów przez pryzmat osiągnięć naukowców związanych z miastem. Mowa tu m.in. o Karolu Olszewskim, Anieli Piszowej, Janie Szczepaniku, Janie Studniarskim i ks. prof. Michale Hellerze.

maly chlopiec

To wspaniałe miejsce, nowoczesna przestrzeń, w której najmłodsi mogą uczyć się poprzez zabawę i złapać naukowego bakcyla dzięki interaktywnym wystawom i interesującym eksperymentom. Korzystając z unikalnych eksponatów, np. patrząc przez lornetę na Tarnów przyszłości, czy wskakując do studni bez dna mogą poczuć, jak fascynujący jest świat nauki

- mówi wicemarszałek Józef Gawron.

Niezwykłość Pasażu Odkryć polega na tym, że dzieci same mogą uczestniczyć w procesie odkrywania, bawić się i wypoczywać, poznając tajemnice nauki i techniki. Formuła zwiedzania sprawia, że jest to także doskonałe miejsce dla całych rodzin, które chcą wspólnie spędzić czas wolny w interesujący sposób

- dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Remont i modernizacja kamienicy przy Rynku 4 były możliwe dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu „Nowe Przestrzenie Zdarzeń w Tarnowie”. Prócz rewitalizacji budynku przy Rynku 4, w projekcie zaplanowano m.in. renowację Murów Miejskich w Tarnowie przy ul. Bernardyńskiej w rejonie Małych Schodów, remont pl. Kazimierza, ul. Krótkiej, ul. Katedralnej, ul. Kapitulnej i płyty Rynku, zagospodarowanie posesji przy ul. Wałowej 25 wraz z wyeksponowaniem zabytkowej półbaszty oraz zagospodarowanie skweru - ul. Bernardyńska. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 30 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło ponad 11 mln zł.