Rusza budowa nowoczesnej siedziby Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

10.01.2022
W poniedziałek, 10 stycznia uroczyście podpisano umowę na budowę nowoczesnej siedziby Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni - oddziału Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa, parlamentarzyści i samorządowcy.

Wizualizacja nowego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni autorstwa pracowni architektoniczno-urbanistycznej

Cieszę się, że Muzeum Pożarnictwa w Alwerni zyska nowoczesny obiekt. To także bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu i turystów odwiedzających Małopolskę, którzy będą mogli odwiedzać muzeum i podziwiać zebrane tam zbiory związane z historią straży pożarnej

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wizualizacja nowego muzeum pożarnictwa w Alwerni

Wykonawcą została firma Arco System Sp. z o.o. z Oświęcimia w formule "zaprojektuj i wybuduj". Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Partnerem projektu jest Gmina Alwernia.

Budowa nowej siedziby dla Muzeum Pożarnictwa w Alwerni jest zadaniem ujętym w dokumentach strategicznych Województwa Małopolskiego tj. w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Małopolskiego oraz w Małopolskim Planie Inwestycyjnym na lata 2015-2023. To również poszerzenie oferty placówek kulturalnych w Małopolsce pokazujących historię techniki

- dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.

W Alwerni, przy ul. Korycińskiego 10 powstanie 3-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 2239,7 m2 wkomponowany w istniejącą zabudowę i teren. Spełni on wszystkie wymagania stawiane przed muzeami o profilu technicznym, będzie też przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

wizualizacja widoku z lotu ptaka

Wartość tej inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich to przeszło 8 mln zł, przeszło 11,6 mln zł pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego, a ponad 500 tys. zł z budżetu Gminy Alwernia.

Podczas uroczystości przekazano też lotniskowy pojazd pożarniczy Barracuda służący dotychczas na lotnisku Kraków-Balice.