Są unijne pieniądze na nowoczesne leczenie nowotworów kobiecych z wykorzystaniem robota da Vinci!

07.06.2021
Dzięki dotacji ze środków Unii Europejskiej w krakowskim Szpitalu na Klinach nowoczesne zabiegi da Vinci dla pacjentek onkologicznych są dostępne całkowicie bezpłatnie.

Wraz z odejściem trzeciej fali pandemii zaczęła się fala dramatycznych apeli lekarzy i pacjentów dotycząca skutków, jakie wywołuje pandemia w zakresie leczenia chorób onkologicznych. Ograniczenia dotknęły pacjentów na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, następnie w opiece specjalistycznej i w końcu w obszarze badań i dostępie do leczenia szpitalnego. W ten sposób narósł tragiczny w skutkach dług zdrowotny, z którym teraz trzeba się zmierzyć.

W 2020 r. wystawiono o blisko 20 tys. mniej kart DILO niż w 2019 r. To nie oznacza, że mamy mniej nowotworów - to oznacza, że nie wszyscy pacjenci zostali zdiagnozowania „na czas” i nie wszyscy „na czas” otrzymali leczenie

- mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Neo Hospital prowadzącego Szpital na Klinach w Krakowie. Dlatego musimy już teraz szukać metod i narzędzi pozwalających na poprawę skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych.

Z pomocą przychodzą środki unijne, dzięki którym w Szpitalu na Klinach w Krakowie uruchomiono program leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalają na wysoką precyzję. Chirurg widzi obraz w dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD. To maksymalizuje szanse, że lekarz usunie zmiany nowotworowe z zachowaniem czystości onkologicznej, tzn. nie będzie komórek nowotworowych na marginesach zabiegu.

da_Vinci.jpg

Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest ponad 6 tys. robotów da Vinci, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1,2 mln operacji. Liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście robota da Vinci dynamicznie rośnie. W I kw. 2021 r., pomimo pandemii, polskie ośrodki zrealizowały 415 zabiegów, o 57% więcej niż rok wcześniej! Dotychczas jednak dominowały zabiegi z zakresu urologii, które stanowiły  ok. 70%, wszystkich wykonywanych w asyście robota da Vinci zabiegów w Polsce. Na świecie udział poszczególnych specjalizacji jest bardziej zrównoważony. Dostęp do nowoczesnych operacji robotycznych w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce został wyrównywany dzięki programowi wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

Ludzkie zdrowie i życie to najważniejsze wartości, więc każde działanie, które pozwoli otoczyć je większą troską ma dla nas ogromne znaczenie. Cieszę się, że na terenie naszego województwa zapewniliśmy finansowanie zabiegów da Vinci dla pacjentek onkologicznych. Choroby nowotworowe można skutecznie leczyć, ważny jest czas i dostęp do nowoczesnych technologii. Jako samorząd województwa małopolskiego traktujemy przedsięwzięcia nacelowane na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców w sposób priorytetowy

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Do szpitala mogą zgłaszać się pacjentki z całej Polski. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 7,3 mln PLN z Funduszy Europejskich nowoczesne zabiegi oraz opieka szpitalna są całkowicie bezpłatne.

Pacjentki, które skorzystały już z programu nie kryją swojej wdzięczności i zadowolenia z opieki, jaką otrzymały w Szpitalu na Klinach.

Otoczono mnie ogromną życzliwością, wsparciem i profesjonalną opieką, które dały mi nadzieję na powrót do zdrowia… zespół medyczny Szpitala na Klinach to niezwykle empatyczne osoby, pełne wrażliwości, cierpliwości, bardzo wysokiej kultury osobistej oraz o ogromniej wiedzy medycznej. Dziękuję za to wszystko. Ciągle jeszcze istnieją wśród nas takie osoby… Ich serce, wiedza i oddanie się temu, co robią, staje się bezpiecznym portem dla tych, którzy są w potrzebie

- napisała pacjentka, Pani Elżbieta.

By skorzystać z programu, pacjentki mogą już teraz zgłaszać się osobiście, telefonicznie (+12 200 20 25) lub za pomocą formularza konsultacji on-line dostępnego na stronie internetowej szpitala www.szpitalnaklinach.pl i na stronie zabiegidavinci.pl. Szpital na Klinach zaprasza także do bezpośredniego kontaktu z Opiekunem Pacjenta – panią Elżbietą Kiszką (tel.: 785 050 531, e-mail: elzbieta.kiszka@neohospital.pl), która udzieli wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres e-mail: badanie@neohospital.pl. W Szpitalu na Klinach przeprowadzony zostanie dodatkowy proces kwalifikacyjny przez interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekologa, anestezjologa, specjalistę rehabilitacji i innych specjalistów w zależności od stanu zdrowia pacjentki.