W czwartek startuje Festiwal New European Bauhaus 2022!

06.06.2022
Piękno, zrównoważony rozwój, inkluzywność. Podczas Festiwalu #NewEuropeanBauhaus te trzy zasady będą nie tylko dyskutowane, ale zostaną wprowadzone w życie! Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-12 czerwca 2022 w Brukseli oraz online.

Grafika zawiera tekst w języku angielskim: The Festival of the New European Bauhaus. 9 - 12 June 2022. Fair Fest Forum.

Organizowany przez Komisję Europejską Festiwal New European Bauhaus (Nowy Europejski Bauhaus, NEB) ma za zadanie promocję Europejskiego Zielonego Ładu w centrum codziennego życia. To świetna okazja do nawiązywania kontaktów, wymiany poglądów i świętowania przez przedstawicieli nauki i sztuki, projektantów i polityków, architektów i technologów oraz Obywateli Unii Europejskiej. 

Hybrydowa premiera

W programie pierwszej edycji festiwalu nie zabraknie wystaw, występów artystycznych, konferencji, seminariów oraz debat. Główną areną wydarzenia będzie Bruksela, ale dzięki hybrydowej formule możną w nim będzie wziąć udział także online.

Warto skorzystać z tej szansy, bowiem w gronie uczestników będą przedstawiciele różnych środowisk i branż, prelegenci z całego świata. Dyskusję będą dotyczyć kształtowania naszej przyszłości. Przyszłości, która ma być zrównoważona, integracyjna i estetyczna.

Cztery strefy

Festiwal zbudowany jest wokół czterech filarów: Fair, Fest, Forum, Imprezy towarzyszące. Wydzielenie stref tematycznych sprawia, że każdy, niezależnie od upodobań, znajdzie dla siebie odpowiedni temat, który może go zainspirować do dalszego rozwoju i działania.

  • Strefa Fair (stacjonarnie i online): wystawa na żywo (wirtualna rzeczywistość, 3D) w Brukseli prezentująca obecne i przyszłe projekty. To także możliwość spotkania i wymiany pomysłów w gronie artystów, przedsiębiorców, innowatorów, architektów, studentów i wynalazców.
  • Strefa Fest (stacjonarnie): program kulturalny na żywo z szeregiem przedstawień organizowanych głównie w Brukseli. Jest to również okazja do spotkań, interakcji i wymiany innowacyjnych często radykalnych pomysłów i wizji dla osób różnych środowisk.
  • Strefa Forum (stacjonarnie i online): seria debat na kluczowe tematy NEB z udziałem panelistów z całego świata. Dzięki połączeniu dyskusji politycznych i innowacyjnych formatów uczestnictwa, każdy będzie mógł w nich wziąć udział (także online). Udział w Forum jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja.
  • Imprezy towarzyszące (stacjonarnie i online): to konferencje, sympozja, warsztaty w Brukseli oraz w wielu krajach UE. W Polsce będą to m.in. Innovatorium Łukasiewicza - Największe wydarzenie B+R w naszym kraju oraz VI Międzynarodowy Kongres Kreatywny Design Plus (rejestracja: http://designplus.net.pl).

Małopolanka laureatką?

Jednym z punktów festiwalowego weekendu będzie ogłoszenie zwycięzców konkursu architektonicznego Nowy Europejski Bauhaus 2022. Triumfatorów poznamy w sobotę 11 czerwca o g. 17:00 (CET).

Projekt Anny Lipiarz przedstawiający rewaloryzację zabytkowej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi

Warto podkreślić, że w gronie tegorocznych finalistów znalazło się pięć projektów polskich twórców, w tym jeden autorstwa niepołomiczanki Anny Lipiarz. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zgłosiła projekt „Rewaloryzacja zabytkowej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi” w kategorii Raising Stars (Wschodzące gwiazdy). 

Jury konkursu przyzna 16 nagród. Wręczone zostaną też dwie nagrody publiczności. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od 30 do 15 tys. euro i pakiet wsparcia (pomoc w dalszej realizacji i promocji projektu). Przypomnijmy, że to druga edycja tej prestiżowej rywalizacji, której celem jest wspieranie pomysłów i projektów bazujących na dążeniu do neutralności klimatycznej oraz zielonej i dostępnej gospodarce.

Czym jest Nowy Europejski Bauhaus?

To projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny, zainicjowany przez Ursulę von der Leyen, Przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jego celem jest wspieranie dążenia do neutralności dla klimatu w Europie do 2050 r. 

Grafika zawiera flagę Unii Europejskiej oraz tekst w języku angielskim: New European Bauhaus beautiful sustainable together.

Skupia się na tworzeniu piękniejszych, bardziej zrównoważonych i zapewniających większe włączenie społeczne miejsc, w których żyje się lepiej. To inicjatywa łącząca dizajnerów, inżynierów i innowatorów, która ma pomóc zatrzymać kryzys klimatyczny. Stawia czoła globalnym wyzwaniom dzięki rozwiązaniom na poziomie lokalnym.

Główne wartości Nowego Europejskiego Bauhausu to:

  • piękno (jakość doznania i styl wykraczające poza funkcjonalność),
  • zrównoważony rozwój (cele klimatyczne, obieg zamknięty, zerowy poziom emisji),
  • inkluzywność (docenianie różnorodności i zapewnienie dostępności i przystępności). 

Komisja Europejska przeznaczyła w latach 2021-2022 85 mln euro na finansowanie projektów w ramach NEB. Środki pochodzą z różnych programów UE (m.in. programu w zakresie badań i innowacji Horyzont Europa, programu LIFE na rzecz środowiska i klimatu oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Punktem kontaktowym programu NEB w Polsce jest Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Materiały

Strona festiwalu

Rejestracja

Program festiwalu