Zdrowie, ekologia i regionalność - Dni Otwarte

16.05.2017
Małopolska część Dni Otwartych Funduszy Europejskich obfituje w promocję regionalnych produktów, a także w wydarzenia przybliżające problematykę zdrowotną i proekologiczną. Przedstawiamy pokrótce przygotowane przez beneficjentów imprezy.

Chleb Filip z Konopi to innowacyjny produkt oferowany przez Piekarnię Roberta Tyrana. W trakcie trzech imprez, organizowanych w różnych miastach - 18 maja w Oświęcimiu (ul. Nojego 1F), 19 maja w Polance Wielkiej (ul. Długa 77) i 20 maja w Zatorze (ul. Słowackiego 1), każdorazowo w godz. 9.00 – 17.00 - będzie można oddać się degustacji nowego pieczywa, wytwarzanego w innowacyjny sposób na bazie konopi siewnej. Uczestnicy spotkań mogą też liczyć na atrakcyjne promocje cenowe.

filipzkonopi.jpg

Na degustację można również liczyć w Choczni (os. Patria 16) koło Wadowic, gdzie w sobotę 20 maja od 10.00 do 16.00 przeprowadzone zostanie „Tłoczenie bez ściemy”. To impreza kierowana głównie do wszystkich fanów zdrowego odżywiania. Przybyli na miejsce goście będą mogli zobaczyć, w jaki sposób powstają świeże soki. Będzie też okazja do rozmowy z właścicielem Tłoczni, deklarującym chęć zdradzenia tajników ich produkcji.

tloczniachocznia.jpg

A w niedzielę 21 maja swoje podwoje szeroko otworzy Winnica Czak w Regulicach (gmina Alwernia), gdzie w godzinach 10.00 – 17.00 zaplanowano zwiedzanie winnicy położonej na malowniczym wzgórzu Brandyska oraz degustacje wytwarzanych win. Produkowane są tutaj wina białe wytrawne i półwytrawne, różowe półwytrawne oraz czerwone półwytrawne. Podczas zwiedzania winnicy można będzie poznać tajniki uprawy winorośli w polskich warunkach klimatycznych oraz zasady produkcji wina. Wejście do winnicy możliwe będzie o każdej pełnej godzinie.

czak.jpg

Inna impreza dla miłośników winiarstwa planowana je w Trzebini (ul. 22 Lipca 62) w czwartek 18 maja i w piątek 19 maja, w godz. 14.00 – 15.00. W tych terminach Dlawina.pl Sp. z o.o. organizuje Warsztaty, których celem jest szerzenie świadomości na temat budowania kolekcji win, zapewnienia butelkom odpowiednich warunków do leżakowania oraz przedstawienie sposobów przechowywania wina i jego ekspozycji. Aby skorzystać z tych bezpłatnych warsztatów niezbędna jest sms-owa rezerwacja.

dlawina.jpg

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich do Regulic zawitają nie tylko sympatycy winiarstwa, ale również miłośnicy regionalnego rzemiosła. W niedzielę 21 maja, od 10.00 do 17.00, w Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka czekać będzie na nich moc atrakcji. Zaliczmy do nich warsztaty garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronki klockowej, hafciarstwa, szydełkowania, piekarstwa, bibułkarstwa oraz dziewiarstwa. Ponadto będzie można zaprojektować i wykonać ozdobę z gliny oraz zwiedzić Ekomuzeum z Izbą Tradycji Regionalnych. Na wszystkich uczestników będzie też czekał darmowy poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Regulic i Nieporazu.

rzemiosloregulice.jpg

„Pakiet zdrowotny” Dni Otwartych zapewnia GRAN Sp. z o.o., która w Bochni, przy ulicy Wygoda 3, oferuje 18 i 19 maja w godz. 9.00 – 17.00 badanie słuchu na najnowszych urządzeniach. Wyniki badań będzie można skonsultować na miejscu z lekarzem.

badaniesluchu.jpg

Tymczasem Collegium Medicum UJ pokaże szerszej publiczności w sobotę 20 maja, w godzinach 10.00 – 16.00, przy ul. św. Łazarza 16 w Krakowie, w jaki sposób przyszli lekarze uczą się ratować życie. Wszyscy chętni będą mogli się dowiedzieć, jak działa aparatura medyczna, co można zobaczyć na wykresie EKG czy obrazie USG. Przedstawione zostaną zasady udzielania pierwszej pomocy, a swoje podwoje otworzy Centrum Symulacji Medycznej, gdzie m.in. nastąpi pokaz z wykorzystaniem nowoczesnych symulatorów pacjenta oraz będzie można obsłużyć laparoskop chirurgiczny.

ratowaniezycia.jpg

Wpływ Funduszy Europejskich na działania proekologiczne zaobserwujemy natomiast w Zakopanem podczas Dni Otwartych w oczyszczalniach ścieków Łęgi i Spyrkówka. Sewik Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o.  zaprasza na ścieżkę edukacyjną „Nowy Szlak Oczyszczania” w piątek 19 maja w godz. 8.00 – 14.00. Wszyscy chętni dowiedzą się jak zbudowana jest nowoczesna oczyszczalnia i gdzie trafiają ścieki. Fani mechaniki zapoznają się ze sprzętem, który na co dzień wykorzystują pracownicy Spółki. Zainteresowani zwiedzaniem proszeni są o wcześniejszy kontakt, celem dokonania rezerwacji.

oczyszczalnia.jpg