Podniebny spacer w Ciężkowicach

Opublikowano: 21.07.2023

 Gmina Ciężkowice zyskała kolejną atrakcję turystyczną. Prócz Skamieniałego Miasta, Parku Zdrojowego i rozbudowanego o Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej Muzeum Przyrodniczego, od 20 lipca 2023 r.  mieszkańcy i turyści mogą korzystać ze ścieżki w koronach drzew.

W otwarciu nowego obiektu wzięli udział wicemarszałek Józef Gawron, Marta Malec-Lech z zarządu województwa, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojciech Skruch oraz radni Anna Mikosz i Grzegorz Biedroń.

    Ścieżka edukacyjna w koronach drzew to niesamowite miejsce. Można tu na nowo odkryć przyrodę, obcować z naturą i zobaczyć las z zupełnie innej perspektywy. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan do odwiedzenia tego miejsca

– mówi Marta Malec-Lech.

    Cieszę się, że środki unijne przyczyniają się do powstawania w naszym województwie miejsc promujących edukację ekologiczną i szacunek do przyrody. A dodatkowo to kolejna atrakcja dla mieszkańców Małopolski i dla turystów. Gratuluję gminie Ciężkowice tej inwestycji

- dodaje Józef Gawron, wicemarszałek.

Trasa mierzy niemal kilometr i miejscami wznosi się na wysokość 20 metrów, co umożliwia podziwianie walorów Pogórza Ciężkowickiego z wysokości wierzchołków drzew, a nawet ponad nimi. Zawiera 8 przystanków edukacyjnych i 6 sprawnościowych, posiada też liczne tarasy i punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Pasma Brzanki, będącej perełką Pogórza Ciężkowickiego, a w sprzyjających warunkach atmosferycznych możliwa jest również obserwacja panoramy Tatr. Ścieżka jest dostępna także dla osób niepełnosprawnych.

Przyrodniczo-Edukacyjna Ścieżka w Koronach Drzew wraz z Edukacyjnym Szlakiem Nietoperzowym jest elementem dużego projektu „ZIEMIA-WODA–POWIETRZE Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach, w skład którego wchodzi również Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które zostało otwarte 30 marca 2023 r.

Cały projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w łącznej kwocie ponad 17 mln zł.