Centrum Komunikacyjne w Zakopanem oficjalnie otwarte

Opublikowano: 26.09.2023

 Blisko 80 mln złotych kosztowało utworzenie nowoczesnego Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem. W ostatnich latach udało się całkowicie odnowić i zmodernizować budynki dworca PKP, wybudować parking wielopoziomowy dla samochodów osobowych, a teraz otwarto zupełnie nowy dworzec autobusowy. Powstały zarówno stanowiska dla kursów dalekobieżnych jak i przystanki dla komunikacji lokalnej. Wartość inwestycji to niemal 80 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia Urząd Miasta Zakopane pozyskał ponad 25,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

To ważny dzień nie tylko dla mieszkańców Zakopanego, ale i dla setek tysięcy turystów odwiedzających przez cały rok stolicę Tatr. Po rewitalizacji otwarto Centrum Komunikacyjne składające się z odnowionego dworca PKP, parkingu wielopoziomowego oraz otwartego właśnie dworca autobusowego.  Obiekty tworzą funkcjonalne i nowoczesne Zakopiańskie Centrum Komunikacyjne. Ostatnia część inwestycji – nowe perony i torowiska stacji kolejowej mają być ukończone w grudniu 2023 roku.

W wydarzeniu uczestniczyli: minister Edward Siarka, minister Andrzej Gut-Mostowy, posłowie Anna Paluch, Jagna Marczułajtis-Walczak, Barbara Bartuś, senator Jan Hamerski, samorządowcy, mieszkańcy, a samorząd województwa reprezentowali wiceprzewodniczący Sejmiku Jan Piczura i marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

    Jesteśmy w miejscu szczególnym, bo przecież Zakopane to nie tylko stolica sportów zimowych, stolica Tatr, ale też miejsce w sposób szczególny uczęszczane przez mieszkańców całej Polski i gości z zagranicy. Radujemy się, że ten obiekt będzie podziwiany przez tych, którzy będą z niego korzystać, a szczególnie tych, którzy do Zakopanego przyjadą

  mówił marszałek Kozłowski.

W ramach inwestycji zostały całkowicie odnowione i wyremontowane zabytkowe budynki ponad stuletniej stacji kolejowej. We wnętrzach jest przestrzeń do obsługi ruchu pasażerskiego – kolejowego i autobusowego. W zabytkowej przestrzeni mieście się także restauracja oraz dwupoziomowa mediateka. Ponadto w budynku znajdują się przestrzenie wystawiennicze i klub muzyczny.

    Chciałem podziękować burmistrzowi Zakopanego Leszkowi Doruli za wzorową współpracę przy budowie Centrum Komunikacyjnego. Ale nie tylko tutaj owocnie współpracujemy dla dobra Podtatrza i regionu. Warto przypomnieć, że decyzja o dofinansowaniu tej inwestycji przez środki Województwa Małopolskiego zapadła w latach 2017-2018, a my z władzami Zakopanego byliśmy wykonawcami tej drugiej pod względem wielkości inwestycji w Małopolsce

    podkreślił marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

 

Charakter dworca autobusowego nawiązuje do historycznej bryły zabytkowego dworca.  Zainstalowano również stylowe latarnie, a przystanki i stanowiska zdobią ścianki z czarno-białymi fotografiami stacji kolejowej sprzed ponad 100 lat. Przy dworcu zostanie również uruchomiony wielopoziomowy parking o pojemności 146 miejsc postojowych, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych. Parking został wyposażony w 68 stanowisk rowerowych, 4 stanowiska ładowania samochodów elektrycznych, 7 stanowisk ładowania rowerów elektrycznych oraz 1 samoobsługową stację naprawy rowerów.