Ruszyły unijne dotacje na fablaby!

Opublikowano: 07.12.2023

Już wkrótce z pomocą Funduszy Europejskich w Małopolsce pojawią się nowe miejsca, w których będzie można uczyć się i realizować pasje! Rozpoczął się nabór projektów na infrastrukturę specjalistyczną oraz wyposażenie innowacyjnych pracowni i laboratoriów, tzw. fablabów. Na wnioskodawców czeka niemal 40 mln zł!

Małopolska rozwija się nieustannie dzięki rozwojowi Małopolan. Chcemy ten proces wspierać, organizując między innymi dostęp do różnorodnych maszyn i urządzeń czy nowoczesnych technologii w ramach tzw. fablabów

marszałek Witold Kozłowski

- mówi marszałek Witold Kozłowski.

 Na dofinansowanie mogą liczyć pomysły, których realizacja pozwoli na stworzenie kreatywnych przestrzeni, dostępnych nie tylko dla osób indywidualnych, szkół i placówek oświatowych, ale również dla instytucji rozwojowych i edukacyjnych z regionu. Mają to być nowoczesne miejsca przeznaczone na doskonalenie zdolności, wymianę wiedzy i naukę nowych, również zielonych kompetencji.

Nabór jest skierowany do szerokiego grona podmiotów, w tym m.in.: do instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowych i uczelni, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

W składanych projektach zainteresowane podmioty mogą zaproponować rozbudowę, przebudowę i modernizację przestrzeni typu fablab. Nie jest możliwa budowa nowych budynków. Ponadto dopuszczalny jest zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia. Kolejny możliwy wydatek to działania promocyjne i informacyjne, ale mogą one stanowić maksymalnie 10% wartości kosztów kwalifikowalnych w projekcie.

Z kreatywnych przestrzeni korzystać będą, co najważniejsze nieodpłatnie, głównie uczniowie i nauczyciele, ale swoje pasje realizować będą mogły tu także inne osoby. Oferta tych pracowni skierowana będzie zarówno do grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych.

Wsparcie będzie udzielone w formie dotacji. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie to aż 4,5 mln zł! Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie nie została określona.

Maksymalny poziom unijnego dofinansowania wynosi 85%, zaś wymagany wkład własny to 15% wydatków kwalifikowalnych. Udzielane wsparcie może mieć charakter pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę lokalną lub pomocy de minimis.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek? Wnioski można składać do 31 stycznia 2024 r. do godz. 15:00, w systemie elektronicznym IGA pod adresem: iga.malopolska.pl.