Z widokiem na… Fundusze Europejskie!

Opublikowano: 28.09.2023

Odkryj uroki Małopolski dzięki wieżom i ścieżkom widokowym, które powstały z unijnym dofinansowaniem, i wznieś się na „wyższy poziom” turystyki.

Inwałd

Na rozgrzewkę zapraszamy do Ogrodu Jana Pawła II – jednego z 5 parków tematycznych w Inwałdzie. To 3 hektary kwiatów, krzewów, drzew, kamieni i żwiru skomponowanych w największy na świecie obraz papieża Polaka. Można go podziwiać spacerując ogrodowymi alejkami, ale wystarczy pokonać 96 schodów, by zmienić perspektywę i ze szczytu wieży widokowej zobaczyć to imponujących rozmiarów dzieło w pełnej okazałości. W zależności od pory roku Ogród zaprezentuje nam się w innej krasie.

Atrakcja jest dostępna dla wszystkich – bez problemu skorzystają z niej także osoby z niepełnosprawnością ruchową, gdyż na 22-metrową konstrukcję można wjechać windą. Górująca nad okolicą wieża, wybudowana ze wsparciem unijnej dotacji, zapewnia nie tylko widok z lotu ptaka na roślinną kompozycję, ale również panoramę Beskidu Małego i najbliższej okolicy, które są wdzięcznym tłem pamiątkowych fotek.

 

 

Waksmund

Na prawo drzewo, na lewo… drzewo! W błędzie jest jednak ten, kto obawia się nudy podczas spaceru najdłuższą w Polsce (1 300 m!) ścieżką w koronach drzew, która powstała dzięki funduszom unijnym w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym „Brama w Gorce” w Waksmundzie.

Zbudowana z drewna modrzewiowego podhalańska atrakcja łączy dwie wieże widokowe: 17-metrową i 35-metrową. To doskonałe punkty obserwacyjne dla miłośników ornitologii - stąd dużo łatwiej wypatrzeć ptasie gniazda uwite wśród wyższych partii drzew i podejrzeć ich skrzydlatych mieszkańców. Kto wie, może to właśnie Tobie uda się dostrzec w okolicy dzięcioła lub orła przedniego.

Przechadzka w koronach drzew dostępna jest dla każdego. Nachylenie ścieżki nie przekracza 6 %, a poziom zwiedzania zmieniamy stopniowo - wędrówka nie jest więc męcząca, poradzą sobie z nią również seniorzy czy osoby na wózkach.

Podniebne spacery to za mało? Przeczytaj o pozostałych atrakcjach, jakie oferuje Brama w Gorce -> https://www.bramawgorce.com/spolka/dofinansowania i ruszaj na wyprawę.

 

 

Iwkowa

Per aspera ad astra, czyli ‘przez trudy do gwiazd’ – ta łacińska sentencja zaprowadzi Was… na szczyt wieży widokowej na Szpilówce!
 
No, może trochę przesadziliśmy ;) Niemniej aby dostać się na 34-metrową atrakcję Iwkowej (powiat brzeski), najpierw trzeba przejść jeden z prowadzących na wzniesienie szlaków, a następnie wspiąć się po drewnianych schodach na wysokość mniej więcej jedenastego piętra.

Do celu prowadzi aż 8 zróżnicowanych tras wiodących z okolicznych parkingów. Przejście może zająć więc nieco ponad pół godziny (wariant najkrótszy: 1,8 km, start z parkingu B2), ale możecie zdecydować się również na dwugodzinny spacer (opcja najdłuższa: 4,2 km, start z parkingu C w centrum Iwkowej). Wszystkie szlaki znajdziecie tu: https://iwkowa.pl/turystyka/wieza-widokowa-na-szpilowce-kamera.html

Wybudowana ze wsparciem unijnej dotacji i oddana do użytku  2019 r. platforma widokowa góruje nad całkowicie porośniętym lasem wzniesieniem (516 m n.p.m.). i rekompensuje wszelkie wysiłki roztaczającymi się z jej szczytu widokami na pasma Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego czy Pogórza Rożnowskiego.

*Ciekawostka: Czy wiecie, że zanim powstała obecna atrakcja „Z widokiem na… Fundusze Europejskie!”, na Szpilówce od 1952 r. wznosiła się drewniana wieża geodezyjna?