Scena Atelier dla młodych i najmłodszych pokoleń

Opublikowano: 10.10.2023

Oficjalnie zaprezentowano nową części zakopiańskiego Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Scena Atelier to przestrzeń przeznaczona na różnego rodzaju projekty edukacyjno-kulturalne dla dzieci i młodzieży. Ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni w budynku przyległym do siedziby teatru całkowicie zmodernizowano i odnowiono z myślą o najmłodszych mieszkańcach głównie Małopolski. Całkowity koszt remontu, adaptacji pomieszczeń i wyposażenia wyniósł ponad 17 milionów złotych, w tym ponad 13 ze środków UE i blisko 3,5 miliona z budżetu województwa.

Scena Atelier przy Teatrze Witkacego w Zakopanem to projekt zrealizowany z myślą o młodym i najmłodszym pokoleniu odbiorców. To także przedsięwzięcie, które wzbogaca ofertę kulturalną Podhala skierowaną do turystów, w tym: dzieci i młodzieży spędzającej pod Tatrami wakacje i ferie. W ramach Sceny Atelier, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem zaprosi na warsztaty dotyczące teatru, plastyki, czy ruchu scenicznego. Młodzi uczestnicy Sceny Atelier będą mogli także brać udział w spotkaniach z artystami, psychologami, socjologami i podróżnikami. Podczas zajęć teatralnych stworzą również własne spektakle.

Bardzo się cieszę, że dziś możemy podziwiać rezultat przeprowadzonych prac. Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem tego, jak zmieniło się to miejsce i tym bardziej towarzyszy mi satysfakcja, że samorząd województwa małopolskiego mógł włączyć się finansowo w tę inwestycję przekazując niemal 13 milionów złotych z programu regionalnego. Teatr imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza, który już niebawem będzie świętował 40 rocznicę postania, to wyjątkowy punkt na kulturalnej i teatralnej mapie nie tylko Zakopanego i Małopolski, ale i kraju. Od pierwszych chwil swojego istnienia ciekawił, intrygował, zachwycał ‒ z pewnością nie pozostawiał obojętnym. Wpisywał się przy tym w bogatą historię kultury Zakopanego, pisząc kolejne, własne już, karty dziejów miasta. I dzisiaj zapisujemy kolejny etap w historii teatru: pojawia się w nim przestrzeń Atelier, co pozwoli na realizację przez teatr nowych zadań, projektów i przedsięwzięć ‒ tym ważniejszych, że skierowanych do młodych. Panie Dyrektorze dziękujemy za wszystko to, co pan tutaj stworzył. Trzeba mieć wielką odwagę, aby podjąć się takiego zadania. Swoje podziękowania kieruję również do wszystkich pracowników teatru, a szczególnie aktorów i artystów, którzy stworzyli rzecz naprawdę wyjątkową

marszałek Witold Kozłowski– podkreślał marszałek Małopolski Witold Kozłowski

Na potrzeby tego unikatowego projektu została przeprowadzona przebudowa, modernizacja i ponowna aranżacja budynku, który znajduje się w ścisłym sąsiedztwie Teatru Witkacego w Zakopanem. To była siedziba dawnego Zakładu Wodoleczniczego doktora Andrzeja Chramca o powierzchni ponad 1000 m2. Teraz staje się ona wyjątkową w skali regionu, nowoczesną przestrzenią o walorach edukacyjnych i kulturalnych.

Teatr działa w stolicy Tatr już od niemal czterech dekad i przez cały ten czas był i jest „schroniskiem” dla miłośników sztuki teatralnej. Bardzo mnie cieszy i napawa dumą, gdy widzę, że to wyjątkowe miejsce, będące naszą – Małopolską Instytucją Kultury – rozwija się i staje jedną z najważniejszych wizytówek Podhala i całego Województwa. Dla najmłodszych odbiorców spektakle teatralne to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na kształtowanie ich wrażliwości i wyobraźni. Ci nieco starsi natomiast zyskają miejsce, gdzie będą mogli rozwijać swoje talenty i pasje oraz twórczo spędzać czas. Teatr już od dawna prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną dla najmłodszych, jednak teraz, dzięki powstaniu sceny ATELIER, zyskuje przestrzeń funkcjonalną i przyjazną dla dzieci – co ważne – również tych z niesprawnościami. Dzisiaj z wielką radością prezentujemy Scenę ATELIER, gdzie zespół Teatru planuje prowadzić warsztaty i spotkania z ciekawym ludźmi. Jako Członkini Zarządu Województwa Małopolskiego – odpowiedzialna m.in. za kulturę – dziękuję za zaangażowane i pasję z jaką Pan Dyrektor Andrzej Dziuk i cała jego załoga doprowadzili do powstania tego miejsca. Z całego serca gratuluję i życzę powodzenia

Iwona Gibas członek Zarządu

- mówiła Iwona Gibas członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

W poniedziałek 9 października odbyła się więc oficjalna prezentacja ukończonej inwestycji. Jej całkowity koszt wyniósł ponad 17 milionów złotych, w tym ponad 13 ze środków UE i blisko 3, 5 miliona z budżetu Województwa Małopolskiego. Po Scenie Atelier oprowadzał gości pomysłodawca projektu, Dyrektor Teatru Witkacego w Zakopanem – Andrzej Dziuk.

Życzę, żeby to miejsce spełniło nadzieje, jakie są z nim wiązane. Żeby tętniło życiem, oferując inspirujące i interesujące propozycje, które pozwolą uczestnikom odkryć, wyrazić i doskonalić własne talenty, a także przygotują ich do roli odbiorców sztuki, również tej bardziej wymagającej. Atelier to kolejna ważna inwestycja w zakopiańską kulturę, którą podjął w ostatnich latach samorząd województwa małopolskiego. Kolejna, bo warto też wspomnieć o dotychczasowych projektach – zakończonej modernizacji siedziby Muzeum Tatrzańskiego, trwającym remoncie budynku, w którym działać będzie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”, ale także o licznych wydarzeniach kulturalnych dofinansowanych z budżetu województwa

marszałek Witold Kozłowski

– mówił marszałek Małopolski Witold Kozłowski

Celem projektu „Scena Atelier przy Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem” jest podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności regionu w oparciu o zasoby dziedzictwa regionalnego.  Zmodernizowane pomieszczenia umożliwiają prowadzenie w nich działalności edukacyjnej i kulturalnej dzieci i młodzieży. Scena „Atelier” umożliwi wprowadzenie innowacyjnej oferty kulturalnej polegającej na autorskich warsztatach dla dzieci i młodzieży. Dzięki realizacji projektu Teatr im. ST. I. Witkiewicza w Zakopanem  tworzy nową przestrzeń tzw. Scenę Atelier oraz wprowadza do nowej oferty kompleksowy program kulturalno- edukacyjny, co spowoduje wzrost popularności usług oferowanych przez Teatr Witkacego oraz zwiększenie rocznej liczby osób odwiedzających teatr.