Remont dworca kolejowego w Wadowicach dobiegł końca

Opublikowano: 06.12.2023

Zakończył się remont zabytkowego budynku dworca PKP w Wadowicach. Dzięki rewitalizacji dofinansowanej ze środków unijnych powstało wyjątkowe miejsce, gdzie nowoczesność miesza się z epoką galicyjską. Dopasowane zarówno do potrzeb turystów, jak i mieszkańców. Z atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci. Odnowiony dworzec, stacja kultury i centrum nauki SOWA – wszystko w jednym miejscu. 

W budynku dworca kolejowego w Wadowicach oprócz przytulnej poczekalni znalazła się także Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA) i Stacja Kultury, czyli kolejna siedziba Wadowickiego Centrum Kultury z salą konferencyjną oraz salą ekspozycyjną.

Centrum edukacyjne SOWA zostało stworzone przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. SOWA składa się z przestrzeni wystawienniczej z 18 nowoczesnymi eksponatami. To właśnie tutaj zwiedzający zmierzą się m.in.: z logicznymi łamigłówkami, spróbują rysować na piasku, czy sprawdzą, jak mogliby wyglądać, gdyby ich twarze były idealnie symetryczne. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających jest również Majsternia, czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, gdzie każdy bez względu na wiek może spróbować wykonać konkretne zadanie, zgodnie z wcześniej przygotowanym opisem i materiałami. Wszelkie działania, których realizacji podejmą się goście, będą oparte na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju. SOWA w Wadowicach jest już 32 Strefą na terenie Polski. Nowopowstały obiekt daje jeszcze więcej możliwości do realizowania działań kulturalnych skupionych na potrzebach lokalnej społeczności. SOWA to idealne miejsce do organizacji wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Warto podkreślić, że zmodernizowany dworzec wpisuje się stylem i formą w historię ziemi Wadowickiej z okresu Galicji. Dlatego też fasada istniejącego budynku pozostała w większości bez zmian. Gruntownie przebudowana została poczekalnia, przy której powstała strefa relaksu. Forma i styl skrupulatnie oddają ducha galicyjskiego dworca PKP. Posadzka została wykonana z płytek terakotowych, nawiązujących do dawnych zdobień, co w połączeniu z zachowanymi żyrandolami oraz kasami w pełni oddaje historię tego miejsca.

Koszt tej inwestycji to 14,7 mln zł, z czego prawie 8,4 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.