Zapewnią wygodę chroniąc środowisko

Opublikowano: 27.12.2023

Małopolscy podróżni zyskają siedem niskopodłogowych autobusów hybrydowych. Dofinansowane ze środków unijnych pojazdy poszerzą ofertę przewozową, podniosą standard podróży i będą krokiem w kierunku bardziej ekologicznego transportu.

Trzy autobusy – przekazane w Proszowicach w obecności wicemarszałka Łukasza Smółki – obsłużą linie Olkusz – Krzeszowice, Olkusz – Trzyciąż – Kraków i Olkusz – Sułoszowa – Kraków. Tyle samo autobusów pojawi się na trasie Proszowice – Niepołomice – Podłęże – Chobot. Jeden pojazd będzie do dyspozycji pasażerów między Myślenicami a Krakowem. Tym samym Małopolska zwiększy liczbę linii autobusowych z 30 do 50. Ich nowoczesne rozwiązania nie tylko zapewnią wygodę pasażerom, ale także zmniejszą emisję, przyczyniając się do ochrony środowiska.

Bardzo cieszę się, że jesteśmy w Proszowicach kolejny raz. Kilka miesięcy temu została oddana do użytku ścieżka rowerowa. Niskoemisyjny transport stawiamy na pierwszym miejscu. Wielokrotnie zastanawialiśmy się czy Koleje Małopolskie dojadą do Proszowic. Dziś na swoje trasy wyjadą autobusy niskoemisyjne. Komfort w nich jest bardzo wysoki, są klimatyzowane, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dziękuję za pełną determinację, bo kiedy rozmawialiśmy o tym projekcie w tamtym roku, to nie byliśmy pewni czy damy radę w tak krótkim czasie. Samorząd województwa dotrzymuje słowa. Umowa została zrealizowana w terminie, mamy pięć lat gwarancji na autobusy. Koleje Małopolskie przewiozły w 2022 roku dziewięć milionów pasażerów. W ramach całego transportu regionalnego w tym roku przewieźliśmy 20 milionów pasażerów. Przy okazji przypominam, że bez prywatnych przewoźników ta liczba nie byłaby możliwa. Wszystkim kierowcom życzę szerokiej drogi

Wicemarszałek Łukasz Smółka

- podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Autobusy kupiono w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej, z myślą o zapewnieniu mobilności i dostępie do transportu publicznego na terenie województwa małopolskiego osobom uciekającym z terenu Ukrainy. Przypomnijmy, że atak Rosji na Ukrainę spowodował kilkumilionową rzeszę ludzi, którzy przyjechali legalnie do Polski po 24 lutego 2022 roku.

12 maja tego roku podpisano umowę na dostawę siedmiu sztuk fabrycznie nowych autobusów hybrydowych, z wykonawcą ABP BUS & Coach. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 11,5 mln zł, z czego 9,5 mln zł to dofinasowanie z funduszy europejskich.

Autobus Iveco Crossway 12 LE Line Hybrid, z silnikiem wysokoprężnym napędu hybrydowego (norma spalin Euro 6) Cursor 9 mild hybrid, z automatyczną skrzynią biegów, jest wyposażony w 45 wysokich foteli o ergonomicznym kształcie. Posiada miejsca przeznaczone na wózek inwalidzki lub dziecięcy, dodatkowe oświetlenie obszaru drzwi, ułatwiające wsiadanie i wysiadanie na nieoświetlonych przystankach, system wizualnej oraz głosowej informacji pasażerskiej i system monitoringu, układ drzwi 1-2-0 oraz ładowarki USB dla pasażerów.