Kraków stawia na zrównoważoną turystykę – pomogą środki z Unii Europejskiej

Opublikowano: 23.05.2024

Innowacyjny projekt zgłoszony przez miasto w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej znalazł się wśród 22 zwycięskich zadań i otrzyma na realizację 5 mln euro!

Poszukiwanie najlepszych rozwiązań – założenia projektu

Kraków, miasto historyczne szczycące się bogatym dziedzictwem kulturowym, pragnie doskonalić zrównoważony rozwój swojej oferty turystycznej. Realizując koncepcję zwinnego zarządzania turystyką, miasto stawia za cel radzenie sobie z takimi problemami, jak napięcia społeczne i konkurencja wśród przedsiębiorców branżowych, nadmierna turystyka (overtourism), koncentracja ruchu turystycznego w dzielnicach bogatych kulturowo oraz spadek jakości usług turystycznych i lokalnej kultury.

Rozwiązaniem jest system, który przekształca turystykę kulturową w kierunku zrównoważonego rozwoju i wzbogaca ofertę kulturalną i turystyczną. System ten będzie laboratorium innowacji: Hubem Zrównoważonej Turystyki Kulturowej, działającym w oparciu o partycypacyjny model współpracy i unikalną metodologię tworzenia innowacji:
- gromadzenie danych badawczych,
- żywe laboratorium i działania partycypacyjne z zainteresowanymi stronami,
- wykorzystanie wiedzy mieszkańców i ekspertów branżowych,
- prototypowanie i testowanie rozwiązań przy wsparciu narzędzi cyfrowych.

Zarządzany przez miasto system skupi swoje działania w centralnej części Krakowa, która mimo swojej atrakcyjności pozostaje stosunkowo mało znana mieszkańcom i turystom. SCT HUB jest innowacyjny, ponieważ łączy elementy z poprzednich indywidualnych projektów: podejście partycypacyjne (poprzez żywe laboratorium) z partycypacyjnymi metodami badawczymi skupionymi na sztuce i wsparciu cyfrowym w procesie prototypowania.

Partnerzy projektu: Gmina Miejska Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Uniwersytet Jagielloński, Agencja Rozwoju Miasta Krakowa sp. z o.o., Stowarzyszenie Organizacja Turystyczna Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Fundacja Polish Heritage.

Europejska Inicjatywa Miejska

W czasach szybkiej urbanizacji Europa w coraz większym stopniu staje przed poważnymi wyzwaniami miejskimi, począwszy od światowego kryzysu zdrowotnego i wzrostu cyfryzacji po nierówności społeczne, zmiany demograficzne, zmianę klimatu i degradację środowiska.

Aby stawić czoła tym palącym wyzwaniom, miasta UE muszą się przekształcić i dostosować, zmuszone do rozwijania swojego potencjału twórczego i innowacyjnego w granicach swoich kompetencji, środków finansowych i możliwości.

W tej transformacyjnej perspektywie dla miast Europejska Inicjatywa Miejska (EUI), finansowana przez Unię Europejską, wspiera obszary miejskie każdej wielkości poprzez innowacyjne działania, budowanie potencjału i wiedzy, a także rozwój polityki i komunikację na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Więcej

Informacje o wszystkich wybranych projektach znajdziesz na stronie Europejskiej Inicjatywy Miejskiej.