Kolejne gminy ze wsparciem ekodoradców

Opublikowano: 28.06.2024

 Kolejne małopolskie gminy otrzymały dofinansowanie na działalność ekodoradców. Zarząd Województwa Małopolskiego 25 czerwca wybrał do dofinansowania 27 zadań zgłoszonych w naborze w ramach Działania 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B Funkcjonowanie ekodoradców w gminach. Wartość przyznanego wsparcia to ponad 12 mln zł.

Gminy, które otrzymały wsparcie na dofinansowanie projektów to: Łukowica, Rabka-Zdrój, Limanowa, Miechów, Bolesław, Szczurowa, Lipinki, Gródek nad Dunajcem, Iwanowice, Tomice, Kamionka Wielka, Siepraw, Łapanów, Korzenna, Radgoszcz, Czchów, Chrzanów, Jodłownik, Mszana Dolna, Bukowno, Mędrzechów, Uście Gorlickie, Nowy Sącz, Raba Wyżna, Tokarnia, Biecz i Łososina Dolna.

Wybrane 27 zadań to ostatni pakiet przedsięwzięć, które uzyskały dofinansowanie w tym naborze. Łącznie do dofinansowania zostało wybranych 111 zadań. Łączna wartość przyznanego dofinansowania to ponad 51 mln zł. Środki te pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.

Nabór był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, ich związków i stowarzyszeń. Mogły one ubiegać się o wsparcie w zakresie m.in. zatrudnienia ekodoradcy, utworzenia stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców, prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych, przygotowania i wdrażania strategii transformacji energetycznej, analizy, monitoringu i przeciwdziałania problemowi ubóstwa energetycznego w gminie, analizy i zarządzania zużyciem energii w budynkach, w tym w budynkach użyteczności publicznej czy zakupu sprzętu do wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacji.

Ekodoradcy mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Pomagają pozyskać dotacje z takich programów jak: „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” czy „Mój Prąd”. Ponadto zajmują edukacją ekologiczną mieszkańców, tych starszych, ale i najmłodszych. Organizują spotkania, prelekcje w szkołach oraz stoiska edukacyjno-ekologiczne podczas wydarzeń gminnych.

    Dzięki utworzeniu w Małopolsce sieci ekodoradców mieszkańcy zyskali możliwość fachowej konsultacji w zakresie termomodernizacji budynków czy wymiany pozaklasowych kotłów. Ten model wsparcia sprawdził się, dlatego konsekwentnie przeznaczamy unijne środki na pomoc jednostkom samorządu terytorialnego, które chcą by taki ekodoradca działał i pomagał mieszkańcom

 - mówi wicemarszałek Józef Gawron.