- Strona główna
- Aktualności
- Komunikat dla wnioskodawców ubiegających się o wsparcie w działaniu 1.4 Infrastruktura badawcza sektora nauki
Komunikat dla wnioskodawców ubiegających się o wsparcie w działaniu 1.4 Infrastruktura badawcza sektora nauki
Opublikowano: 16.09.2024
W nawiązaniu do stanowiska Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, w działaniu 1.4 programu FEM 2021-2027, w przypadku części niegospodarczej projektów objętych częściowo pomocą publiczną oraz projektów bez pomocy publicznej, w której część gospodarcza ma charakter pomocniczy nie ma możliwości finansowania wkładu własnego ze środków dotacji celowej budżetu państwa.
Zgodnie ze stanowiskiem MFiPR jedynym możliwym źródłem finansowania wkładu krajowego z budżetu państwa są środki budżetu państwa będące w gestii instytucji zarządzającej na podstawie kontraktu programowego – pod warunkiem, że IZ przewiduje przeznaczenie tych środków na dany typ projektu. W przypadku programu FEM 2021-2027, zgodnie z obowiązującymi zapisami Szczegółowego Opis Priorytetów, IZ nie przewiduje przeznaczania środków z budżetu państwa w ramach kontraktu programowego, na współfinansowanie wkładu własnego w projektach ubiegających się o wsparcie w działaniu 1.4 Infrastruktura badawcza sektora nauki, co znalazło odzwierciedlenie w regulaminie wyboru projektów w trwającym naborze dla tego działania. Ponadto, w sytuacji, gdy wkład własny miałby być finansowany ze środków przyznawanych wnioskodawcy na realizację innych projektów należy mieć na uwadze, że nie mogą być to środki dotacji celowej budżetu państwa. Zgodnie z zapisami kontraktu programowego, w ramach programu regionalnego organizacje badawcze mogą ubiegać się o wsparcie przedsięwzięć z zakresu infrastruktury badawczej, o ile zostały one wcześniej pozytywnie zaopiniowane, z zastrzeżeniem, że strona rządowa nie zapewnia środków na współfinansowanie krajowe tych przedsięwzięć.
Zgodnie z art. 193 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.) „jednostki realizujące program finansowany z udziałem środków europejskich mogą zaciągać zobowiązania, rozumiane jako suma limitów wydatków wynikających z decyzji o dofinansowaniu lub umów z beneficjentami programów finansowanych z udziałem środków europejskich, do wysokości łącznej kwoty wydatków określonych dla całego programu, z uwzględnieniem wieloletnich limitów wydatków, o których mowa w art. 122 ust. 1 pkt 2 lit. c” oraz ust. 5 „maksymalny udział budżetu państwa w finansowaniu wydatków w ramach programu operacyjnego nie może przekroczyć wieloletniego limitu zobowiązań budżetu państwa określonego w załączniku do ustawy budżetowej, o którym mowa w art. 122”. Oznacza to, że wszystkie zobowiązania angażujące budżet państwa, jakie zostaną zaciągnięte w trakcie realizacji programów, nie mogą przekroczyć ustalonego dla całego okresu programowania limitu określonego w ustawie budżetowej. Należy podkreślić, że w limicie zobowiązań, o którym mowa w ustawie o finansach publicznych, ujęte zostały środki budżetu państwa, jakie mogą być przeznaczone na finansowanie projektów w programach regionalnych 2021-2027, niezależnie od ścieżki jaką trafiają do wnioskodawcy, co oznacza brak możliwości finansowania w jakimkolwiek zakresie wydatków kwalifikowalnych z dotacji celowej przyznanej wnioskodawcom przez dysponentów innych niż IZ (właściwych ministrów). Zgodnie ze stanowiskiem MFiPR, środki dotacji celowej przyznanej wnioskodawcy projektu z zakresu infrastruktury B+R przez podmiot inny niż IZ (właściwego ministra) mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na wydatki niekwalifikowalne.
Zwracamy, uwagę, że wnioskodawcy pozytywnie zaopiniowanych fiszek dla przedsięwzięć proponowanych do realizacji w działaniu 1.4 programu FEM 2021-2027, we wzorze wniosku o wydanie opinii dla przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury badawczej – otrzymali informację, zgodnie z którą finansowanie niezbędnego wkładu krajowego zarówno w zakresie wydatków kwalifikowalnych, jak i niekwalifikowalnych pozostaje we właściwości wnioskodawcy.
Przypominamy również, że w przypadku projektów objętych częściowo pomocą publiczną, IZ FEM dopuściła maksymalny poziom dofinansowania ze środków EFRR w wysokości 100% dla części niegospodarczej, pod warunkiem jednak, że maksymalny poziom dofinansowania całego projektu w tego typu projektach nie może przekroczyć 85% (tj. poziomu analogicznego jak w przypadku projektów bez pomocy publicznej, w których wystąpi pomocnicza działalność gospodarcza).